Arşiv

Haziran, 2009 için arşiv

Mitsuoka Orochi spor araba resmi

mitsuoka spor araba

Devamını Oku …»

Haz 29th, 2009 | Filed under Spor Arabalar

Panoz spor araba resmi

panoz spor araba

Devamını Oku …»

Haz 29th, 2009 | Filed under Spor Arabalar

ikinci el oto

Otomotivde, özel tüketim vergisinin yeniden düzenlenmesi ve yaz tatilinin başlaması, uzun bir süredir durgunluk yaşayan ikinci otomobil sektörünü hareketlendirdi. Her bütçeye uygun araç bulunabilen oto galerilerde satışların önceki aylara göre, yüzde 30-40′a varan oranda arttı.

Otomotivde 15 Mart 2009 tarihinde uygulamaya giren ÖTV indiriminde kapsamın daraltılması, ikinci ellere olan ilgiyi yeniden canladırdı. Adana Oto Galericiler Odası Başkanı Ali Çırak, ÖTV’nin, geçtiğimiz 3 aya kıyasla yükseltilmesiyle sıfır araçlarda fiyatların yeniden arttığını, bu durumun da ikinci el satış yapan oto galericileri sevindirdiğini söyledi.

Çoğu firmanın indirim sırasında gelen taleplerin karşılanmaya çalışması sebebiyle bayilerde araç bulmanın da zorlaştığını anlatan Çırak, Yeni araç bulamayan tüketici ise ikinci el satış yapan galerilere yöneldiyni söyledi.
Yaz tatilinin başlamasının da satışları ikiye katladığını belirten Çırak, şöyle devam etti:

“Kriz sebebiyle galeri esnafı uzunca bir süredir sıkıntıdaydı. Sıkıntı sebebiyle çoğu galerici kepenk kapatmaya hazırlanırken, yaz tatili ve ÖTV adeta imdada yetişti. Tatile arabasız çıkmak istemeyenler her bütçeye uygun araç bulabildikleri galerileri canlandırdı. Satışlarımız önceki aylara göre yüzde 30-40 oranında arttı. Bu hareketliliğin yaz boyu sürmesini bekliyoruz.”

Çırak, geçtiğimiz aylarda esnafın ayda sadece bir kaç araç satabildiğini anımsatırken, bu sayının şimdi haftada 5′e kadar çıkabildiğini söyledi.

Adana’da ikinci el araç satışı yapan bir galerinin sahibi Hasan Kelebek ise yaz aylarıyla birlikte satışlarının neredeyse ikiye katlandığını belirterek, taleplerin ise genellikle 1-3 yaş arasındaki araçlardan yana dedi.

Fiyatların cazip olduğunu ifade eden Kelebek, “Çoğu tüketici sıfır araç yerine çok daha uygun alabildiği sıfıra yakın ikinci elleri tercih ediyor” dedi.

Haz 29th, 2009 | Filed under Araba Aktüel

park

Arabanızı park ederken bilinmesi gereken ilk kural yapılacak güç manevraların park yerinden çıkarken değil park yerine girerken yapılmasıdır. Aracın sıcak olduğu zaman yapılan güç manevralar aracı pek fazla etkilemeyeceği gibi soğuk bir araçla aynı manevraları yapmanız daha fazla yakıt tüketmenize neden olacaktır.Aracınızı en bilinçli park etme şekli şüphesizki çıkarken hiç bir manevra yapmanıza gerek kalmayacak olan park şeklidir. Bu şekilde yapılan park ile arananız park yerinden çıkarken soğuk olan motor zorlanmaz. Arabanızı çalışıtırdığınız anda yakıt sarfiyatını önlemek için fazla rölantide beklemeden aracınızı hareket ettirmelisiniz. Sıkışık park yerlerinden çıkarken klima, silecek gibi çalışan aksamları durdurmanız gücün direksiyon hidroliğine devrolmasına ve yakıttan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Deponuz yeni doldurulmuş ise ve aracınızı yokuşa park etmek zorunda iseniz aracın burnunu yokuş aşağı gelecek şekilde park etmeye özen göstermelisiniz. Aracınızı park ettiğiniz yerde aracınızın motorunu fazlasıyla soğutacak hareket halindeki soğuk havadan aracınızı sakınmaya özen göstermelisiniz. Sıcak, kumlu ve tozlu iklimlerde garajda muhafaza edilen araçların deposundan buharlaşan benzin açıkta park etmiş bir araca göre çok düşüktür. 45-50 °C sıcaklığı bulan illerde araçlar güneş altındayken şamandıra muhafazasında bulunan benzin buharlaşabilir. Aracınızı gölgeye park ederek hem buharlaşan benzinden kar edeceğiniz gibi aracınızı soğutmak için açacağınız klimadanda yakıt tasarrufu edebilirsiniz.

Haz 27th, 2009 | Filed under Araba Bilgi
resim