Arşiv

Şubat, 2011 için arşiv

Motorin ve benzine gelen zamların ardından LPG’li araba sayısı hızla artırmaya devam ediyor. Toplantıda, son dönemdeki hızlı artışla birlikte LPG’li araba sayısının 3 milyon sınırına dayandığı kayıtlara geçirildi. Kaynaklar, özellikle benzinde zammın bu hızla devam etmesi halinde LPG’ye geçişin daha da hızlanacağına dikkat çekti.

Patlama riski taşıyan LPG li arabalar Emniyet, Jandarma ve Karayolları ekiplerinin üç koldan yapacağı yoğun denetimle trafikten çekilecek.

Bu arabalar, LPG tanklarını yenileyecek. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Emniyet, Sanayi Bakanlığı, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve sertifikasyon hizmeti veren TÜV ve Türkiye Sigorta Birliği’nin katıldığı toplantıda, LPG’li arabalara yönelik alınacak önlemleri belirledi.

Denetim zaafı: Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın, arablarda LPG tankları için öngördüğü emniyetli kullanıma ilişkin sürenin, 10 yıl olduğu belirtilen toplantıda, 10 yılını dolduran arabalara yönelik yaptırım odaklı denetimlerde ciddi zaaf olduğu belirtildi.

Plaka Listesi Çıkarılacak: Emniyet Genel Müdürlüğü, 10 yıllık ekonomik ömrünü dolduran LPG tankına sahip arabaların, il il plakalarını belirleyecek. Bunların sayısı net olarak belirlenecek.

Üçlü Denetim: 10 yıllık ekonomik ömrünü dolduran LPG tankına sahip araba yönelik Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma ve Karayolları ekipleri üçlü denetim başlatacak. Bu arabaların hızla trafikten çekilerek, LPG tanklarını yenileyecek. EPDK kaynakları, uygulamanın önemine dikkat çekerek, “Bu çalışma sonrasında trafikte, 10 yılını aşmış tanka sahip LPG’li araç kalmayacak” mesajını verdi.

Önce Sızdırmazlık Sonra Sigorta : LPG’li arabaların, kaza sonrası sigorta işlemlerinde de yeni uygulamalar gündemde. Hasarlı kaza yapan LPG li arabaların sahibi, öncelikle TMMOB’dan, tank için ‘sızdırmazlık’ raporu alacak. Sigorta veya kasko şirketi, bu rapor sonrasında zararı ödeyecek.

EPDK kaynakları, ‘güvenlik’ ve ‘sızdırmazlık’ yönünden sorunlu, standartları karşılamayan araba sayısına ilişkin bilgi vermezken, “Emniyet’in çalışmasının ardından rakam net olarak ortaya konulacak” demekle yetindi.

Sektöre yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre Türkiye’de, standartları karşılamayan 800 bin dolayında LPG’li araba bulunduğu tahmin ediliyor.

Bu araba, hem trafikte hem park ettikleri noktalarda, can ve mal güvenliği için ciddi bir tehdit oluşturuyor.

Şub 28th, 2011 | Filed under Araba Aktüel

Makyajlı 2012 model Volkswagen Tiguan yeni yüzü sayesinde lüks ağabeyi Touareg den daha prestijli görünüme büründü.

Makyajla birlikte ağabey Touareg’i hatırlatan bir yüze kavuşan Tiguan, LED gündüz aydınlatmasının entegre edildiği farları ve yeni ön ızgarasıyla birlikte daha prestijli ve güçlü bir görünüme kavuştu. Arka bölümde stoplar yeni Volkswagen tarzına uygun hale getirilirken, eklenen renk ve jant seçenekleri yenilik hissini arttıran detaylar. Ergonomisi ve kalitesiyle kendini ispat eden iç mekanda, artık gösterge tablosunda renkli bir bilgi ekranına yer verilirken, anahtarsız çalıştırma sistemi de yenilikler arasında. Yeni elektronik yardımcı sistemlerin eklenmesiyle aktif güvenlik seviyesi de arttırılırken, arabanın Almanya’da 24.175 Euro başlangıç fiyatı ile satışa sunuluyor.

Devamını Oku …»

Şub 19th, 2011 | Filed under Volkswagen

Ferrari 2010 yılında bir önceki döneme göre satışlarını %5 arttırdı ve 6573 araç satarak tarihinin satış rekorunu kırdı. Sadece Türkiye’de 9 adet Ferrari California sattı ticari karını 303 milyon Euro’ya yükseltti. Katlanabilir metal tavanı sayesinde hem coupe hem cabrio keyfi yaşatan California’nın, 2 ve 2+2 olmak üzere farklı seçenekleri sunuluyor. Direkt enjeksiyonlu V8 motoru, çift debriyajlı direksiyon arkasında F1 vites kulakçıklarından kumanda edilen 7 ileri vites kutusu ve yeni nesil F1 patinaj kontrol sistemi yeralıyor.

Şub 13th, 2011 | Filed under Araba Aktüel, Ferrari
Etiketler: , , ,

Corolla’nın mükemmel yol tutuşu sofistike motor teknolojileri ile birleştirildi. 1.33 Dual VVT-i benzinli ve 1.4 D-4D dizel motorlarda bulunan Toyota Optimal Drive teknolojisi ile daha yüksek performans, daha düşük yakıt tüketimi sağlıyor.

2011 Model Corolla Dizel 1.4 D-4D Comfort – Liste Fiyatı: 47,400 TL.
2011 Model Corolla Dizel 1.4 D-4D Comfort Extra – Liste Fiyatı: 51,150 TL.
2011 Model Corolla Dizel 1.4 D-4D Comfort Extra M/M – Liste Fiyatı: 53,350 TL.
2011 Model Corolla Dizel 1.4 D-4D Elegant – Liste Fiyatı: 53,650 TL.
2011 Model Corolla Dizel 1.4 D-4D Elegant M/M – Liste Fiyatı: 55,850 TL.
2011 Model Corolla 1.33 Comfort – Liste Fiyatı: 38,100 TL.
2011 Model Corolla 1.6 Comfort Extra – Liste Fiyatı: 43,550 TL.
2011 Model Corolla 1.6 Comfort Extra A/T – Liste Fiyatı: 45,750 TL.
2011 Model Corolla 1.6 Elegant – Liste Fiyatı: 47,950 46,950 TL.
2011 Model Corolla 1.6 Elegant A/T – Liste Fiyatı: 50,150 TL.
2011 Model Corolla 1.6 Elegant VSC+Xenon A/T – Liste Fiyatı: 52,550 TL.

Şub 8th, 2011 | Filed under Toyota

Tata hafif ticari araç pazarına XT Kamyonet ile iddalı bir giriş yapıyor. Tata XT Kamyonet, başta küçük ve orta ölçekli işletmeler olmak üzere çok geniş bir hedef kitleye hitap ediyor.

140 beygirlik 2.2 lt Common Rail Dizel Turbo Intercooler motora sahip segmentinin en güçlü modeli olan XT Kamyonet, düşük yakıt tüketimiyle öne çıkıyor. Tata XT Kamyonet, 260cm x 185cm kasa ölçüsü ve 1.2 tona varan taşıma kapasitesiyle her türlü koşulda ihtiyaçları karşılayacak özelliklerde. Zengin bir donanımına sahip XT Kamyonet’te, uzaktan kumandalı merkezi kilit, JVC marka radyo/cd/mp3 çalar, elektrik kumandalı camlar, immobilizer, arka cam rezistansı, kilitli torpido gözü, fasılası ayarlanabilir cam silecekleri, yükseklik ayarlı hidrolik direksiyon, far yükseklik ayarı, Bardak tutucular, yükseklik ayarlı emniyet kemerleri gibi özellikler yeralıyor.

Tata XT Kamyonet’ te isteğe bağlı olarak sac ya da alüminyum açık kasa alternatiflerinin yanında isteğe bağlı olarak kapalı kasa seçeneği sunuluyor. Tata XT Kamyonet’ in anahtar teslim satış fiyatı ise 23 bin 490TL. den başlıyor.

Şub 6th, 2011 | Filed under Tata

Yüksek performanslı spor motosikletlerden esinlenilerek tasarlanan Hyundai Veloster, arka yolcuların otomobilde daha rahat binmesi için sadece sağ tarafta sunulan tek arka kapısı ve çift kavramalı debriyaja sahip 1.6 litre hacmindeki direkt enjeksiyonlu benzinli motoruyla yüzünü dünyaya ilk kez gösterdi.

Ön cam, motosiklet kasklarındaki vizörü andırırken Hyundai’nin krom çerçeveli altıgen ön ızgarası, şişkin kaput çizgisi, LED ışıklar ve panoramik sunroof arabaya ayrı bir hava katmış. Önden bakıldığında Hyundai’nin akıcı tasarım karakter çizgisi, şişkin çamurluklarda, kapı kolları ve aynalarda, gövdeye doğru uzayan ön farlar ve arka stoplarda kendini fazlasıyla kendini göstermiş. Arka kısımda ise büyük cam, altta bulunan siyah zemin ve ortasındaki krom çerçeveli çift egzoz çıkışı dikkat çekiyor. Veloster’in dış tasarımında en çok dikkat çeken özelliği üçüncü kapılı olması. Bu kapı sağ arka taraftaki bağımsız açılan tek kapı sayesinde yolcuların geniş arka bölüme, ön kapıların açılmasına gerek duymadan inip binmeleri sağlanıyor.

Veloster 1.6 GDI direkt enjeksiyonlu benzinli motor, bu teknoloji sayesinde 6300 d/d’de 138 PS maksimum güç ve 4850 d/d’de 167 Nm maksimum tork üretirken 100 km de tüketimi 6 litrenin altında yakıt tüketiyor. Veloster’ın 4220 mm uzunluğu, 1790 mm genişliği ve 2650 mm dingil mesafesi bulunuyor. Otomobilde isteğe bağlı olarak altı ileri manuel veya Hyundai tarafından geliştirilen altı kademeli çift debriyajlı DCT şanzıman bulunuyor.

Otomobilde ESP ve direksiyonu kontrol eden VSM (Araç Stabilite Yönetimi), altı havayastığı ve Brake Assist ile EBD destekli 4 diskli ABS frenler gibi birçok güvenlik ekipmanı yeralıyor.

Hyundai Veloster’da belirli ülkelerde sunulacak olan Blue Link isimli güvenlik, servis ve bilgilendirme bilgilerinin sağlandığı iletişim sistemi ve Gracenote isimli sesli komut ve görüntüleme teknolojisi, sanal CD indirme, USB üstünden AVI ve mpeg görüntü dosyalarını oynatabilme, 115 voltluk soket ile video oyun konsollarını bağlayabilme ve ses komutuyla çalışan Bluetooth gibi interaktif özellikler de yer alacak.

Devamını Oku …»

Şub 1st, 2011 | Filed under Hyundai
resim