Arşiv

Kasım, 2013 için arşiv

Volvo

Önceki sürümünde sadece ilgili aracın verilerini kullanan sistem şimdi en verimli yakıt kullanımı için geliştirilen ve yolun fiziki şartlarını denetleyen Volvo Kamyon’un I-See sistemi daha da geliştirildi.

Günümüzde Yakıt tüketiminde azami verimlilik işletmelere önemli kazançlar sağlıyor. Taşıtlarında sunduğu teknolojik özellikler ile taşımacılık sektörüne her zaman yenilikler sunan Volvo Kamyon, yokuşlu bölgelerde en yüksek yakıt verimliliği sağlayacak şekilde vites seçimi, hızlanma ve motor freni işlemlerini yapan otomatik bir pilota benzeyen I-See teknolojisini 2012 yılında yeni FH serisinde tanıtılmıştı. Yenilenen I-See ile uzun mesafe taşımacılığında yüzde 5′e kadar yakıt tasarrufu elde edilebiliyor.

Daha önceki versiyonda aracın geçmiş olduğu yol üzerindeki yokuş ve tepelerden toplanan mevcut veriler değerlendirilerek verimlilik sağlanıyordu. Yenilenen I-See ile daha önce aynı güzergahtan geçmemiş olunsa da sistemden tamamıyla yararlanılabiliyor. Bunun için I-See teknolojisi ile donatılmış herhangi bir Volvo kamyonun aynı toldan daha önce geçmiş olması yeterli.

I-See sistemi ile donatılmış bir kamyon ilk kez yokuşlu bir yolda yolculuk yaptığı zaman, yerel topografyayı Volvo Kamyon sunucusuna kablosuz olarak otomatik gönderiliyor. Böylece kamyon ilk kez bu yola çıktığında bile vites değişimleri, hızlanma ve frenlemenin yakıt verimliliğini optimize edecek şekilde olmasını sağlıyor.

Peki I-See sistemi nasıl çalışıyor?

I-See, GPS ile çalışan bir yazılım sistemidir. Kamyonun hız sabitleme sisteminin aktif olmasını gerektiriyor.

I-See, sistemi yolun ilerleyen bölümünde kamyonun karşısına çıkacak olan eğimin topografyasını Volvo Kamyon sunucusundan alıyor.

I-See, bir kamyonun yukarı eğime yaklaştığını kaydettiğinde, taşıtın hızı artıyor. Kinetik enerji sayesinde kamyon daha uzun süre yüksek viteste kalabiliyor. Böylece yakıt tüketimini arttıran vites küçültme ihtiyacı azaltılıyor.

Kamyon, yokuşun en uç noktasına geldiğinde, I-See gereksiz hızlanmadan kaçınıyor. Kamyon yokuş aşağı gitmeye başlamadan hemen önce, aktarma organları enerji tasarrufu sağlamak için devre dışı bırakılarak boşta ilerleme sağlanıyor. I-See, yokuş bitmeden çok önce hafifçe motor freni uygulamaya başlıyor.

İnişten hemen sonra çıkış gelirse kamyonun, yokuşun ilk kısmında kullanmak üzere ekstra kinetik enerji biriktirmesi için boşta ilerleme özelliği devreye giriyor.

Kas 2nd, 2013 | Filed under Tırlar, Volvo
resim