Araba Kullanırken Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

Trafikte sürücülerin araçllarını kullanım yöntemleri hakkında ”doğru” bildikleri birçok uygulamanın aslında ”yanlış” olduğunun saplandı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerinde yaklaşık 15 milyon kara taşıtının olduğu bildirilen ülkede, bunun yarısını otomobiller oluşturuyor.

Uzmanların değerlendirmelerine göre, bazı sürücülerin ”lastik havalarını düşük tutarsak araba hem daha iyi tutunur hem de daha konforlu olur” düşüncesi tamamen yanlış. Lastik havalarının arabanın fabrika değerinin altında olmaması gerekir. Hatta yüke ve yolcu sayısına göre lastiklerin havasının artırılması, yakıt sarfiyatının azaltılması ile hız açısından arabanın performansını olumlu etkilemektedir. Çünkü hava basıncı düşük lastiğin tabanı yere yayılarak daha iyi tutunma sağlamamaktadır. Doğru olmayan lastik havası arabanın yol tutuşunu da aynı şekilde olumsuz yönde etkilior.

Havası düşük olan lastiklerin tabanının ortası yukarı kalkar ve yolla teması kesilir. Havası düşük lastiklerin yalnız omuz kısımları yeri tutar. Lastik hava basıncı düşükken, kayma hareketleri çok daha düşük hızlarda başlar fren mesafesi daha uzun olur, direksiyon hareketlerine daha geç tepki verir.

Bidiğer yanlış bilinen konuysa ”Yağışta havası indirilmiş lastik daha az kayar” inancı dır. Çünkü, hava basıncı düşük lastikte su boşaltma kanalları kapanır. Böylece yağmur suyunu çok daha az boşaltır. Su üzerine çıkma ve su yastığı üzerinde kayma çok daha düşük hızlarda başlar.

Diğer yanlış biline bir konuda ”en iyi koltuk pozisyonu sürücünün en rahat ettiği pozisyondur” inanışı dır. Koltuk mümkün olduğunca dik olmalı dır. Sürücünün doğru koltuk pozisyonu öncelikle arabaya hakim olabileceği bir pozisyon olmalı dır.

” ABS, Fren Sistemi Frenlemede kısa mesafede kısa mesafede durdurmaz”

Araba kullananların ”ani frenlerde önce frene basıp durmaya yakın debriyaja basarsak motor kompresyonundan faydalanıp daha kısa mesafede durulur” bilgisi doğru değil dir.

En iyi yavaşlama frenle debriyaja aynı anda basılarak yapılmakta dır. Böylece frenleme esnasında arabanın motoru devre dışı bırakılır böylece motorun arabayı ileri götürme kuvveti ortadan kaldırılmış olur.

(ABS) Antiblokaj Fren Sistemi arabayı, mekanik frene göre çok daha kısa mesafede durdurur bilgisi yanlış dır. Çünkü, ABS arabanın tekerleklerinin kızaklamasını engeller ve fren sırasında arabanın manevra yapılabilmesini olanak sağlamaktadır. ABS, arabanın daha güvenli biçimde frenleme yapılmasına yardımcı olmaktadır.

Mekanik frene sahip bir arabada ”fren pedalı pompalayıp kısa mesafede durulabilir” şeklindeki bilgi araba içindekileri tehlikeye sokabilir. Çünkü, pompalamak için ayak fren pedalı üzerinden her çekildiğinde araba ileriye rdoğru hareketini devam ettirir. Böylece arabanın durma mesafesi artar. Ayak pedalın üzerinden kaldırılmadan fren yapılmalıdır

Sürücülerin ”şehir içersinde emniyet kemeri takılmayabilir” anlayışı oldukça yanlış bir anlayıştır. 50 km hızda meydana gelen bir kazada arabanın içindekiler, emniyet kemeri takmadıkları takdirde 4 katlı bir binadan aşağı düşmeye eşit şok etkisi yaşatır. Emniyet kemeri olası kazalarda hayat kurtaran en önemli güvenlik aracı olma özelliği taşır. En kısa mesafe yolculuklarda dahi emniyet kemeri takılması can kurtarır.

“Uyarı İçin Kornaya Basmayın Ve Gündüz Farlarınızı Açık Tutun”

Sürücülerin ”Gündüz kısa farları yakmak trafiktekilerin gözünü alır” bilgisi yanlış dır. Çünkü, gündüz kısa far yakmak arabanın erken fark edilmesini ve arabayı tehlikeye sokacak kişilere karşı daha erken görünmeyi sağlamakta dır. Yalnızca bulutlu ve yağışlı havalarda değil güneşli havalarda ve hızlı yol kesimlerinde de kısa farların açılması sürüş güvenliğini artırır.

”Yoğun siste en iyi gitme yöntemi dörtlü ikazları yakmaktır” bilgisi yanlış dır. Çünkü, yoğun siste görüş mesafesi kısaldığından arabaların fark edilmesi zorlaşır. Bu yüzden yoğun siste arabayla trafiğe çıkılmaması öneriliyor.

Görüş mesafesi yeterliyse siste sarı camlı gözlükler kullanmak, sis lambalarını ve kısa farları yakmak, yolların kayganlaştığını dikkate alıp takip mesafesini artırmak ve sollama yapmamak daha güvenli yol almamızı sağlar.

Tarfikte sürücüler tarafından bir kişiyi uyarmak için korna çalınması da yanlış bir davranış şekli dir. Çünkü, uyarı için çalınan korna, uyarılan kişiyi paniğe sokup beklenmedik bir tepki vermesine sebeb olabiliyor. En iyi uyarı biçiminin yavaşlamak ya da durmak dır..

Lütfen düşüncelerinizi yazınız.

resim