Frankfurt Otomobil Fuarı Bugün Ziyaretçilere Kapılarını Açıyor

Frankfurt Otomobil Fuarı

Satışların yüzde 15′den fazla düşmesine neden olan krizin yaralarını sarmak için Frankfurt Otomobil Fuarı’nda bir araya gelen otomobil üreticileri, 82 yeni modeli otomobil severlerle buluşturuyor. Bu yıl 63. üncüsü düzenlenen otomobil fuarının resmi açılışı 17 Eylül’de yani bu gün Almanya Başbakanı Angela Merkel’i tarafında yapılacak. 40 ülkeden 62′si ana üretici olmak üzere 700 firmanın yeraldığı fuar, 185 bin metrekarelik geniş bir alanda yeralan fuarı 10 gün boyunca yüz binlerce kişi ziyaret edebilecek.

Fuarda çevreci, özellikle de elektrikli araçların yoğunluğu göze çarpıyor. Elektrikli araçlarda büyük ilerleme kaydeden Audi, Renault, Toyota ve BMW gibi büyük otomotiv şirketleri pek çok alternatif modeli tüketicilere sunacak. Bir diğer yenilik ise hibrid modellerin bolluğu olacak. Hibrid modellerde Peugeot, Toyota, Hyundai ve Kia gibi markalar ürünlerini sergileyecek.

Süper lüks segmentte Ferrari, yeni 458 modelini sergilerken, Porsche ise yenilediği 911′ini tanıtacak. Ayrıca Rolls Royce ve Bentley, yelpazelerini ekledikleri yeni modelleri bu fuarda tanıtacak. Ayrıca Mercedes’in efsanevi ”Martı Kanat” modelinin yeni versiyonu SLR Coupe de burada yer alıyor.

Global krizle birlikte ortaya çıkan şirket iflasları, satın almalar, fabrikaların kapanması gibi gelişmelerin yavaşladığı bir döneme denk gelen fuar aynı zamanda elektrikli otomobiller konusunda rekor kırılmasına neden oldu. Hemen hemen tüm markaların birden fazla hibrid veya elektrikli otomobille katıldığı Frankfurt’ta sıfır emisyonlu elektrikli motorla çalışan modeller, yarı elektrikli hibridler ve yakıt tüketimi düşürülen çevreyi daha az kirleten düşük emisyonlu yeni motor teknolojileri ön plana geçmiş durumda.

Fuarda Türkiye’de üretilen ve 80′den fazla ülkeye ihraç edilecek Fiat Fiorino Trekking ve Renault Fluence modellerinin dünya lansmanı gerçekleştirildi. Önümüzdeki birkaç ay içinde Türkiye’de yola çıkacak birçok modelin de ilk kez sergilendiği Frankfurt’ta Ferrari 458, Fiat Punto Evo, Ford C-Max, Mazda CX-7, Opel Astra, Citroen C3, Peugeot 5008, RCZ, BMW X1, 5 serisi GT, Volvo C30, C70, Toyota Land Cruiser gibi birçok yeni model vitrine çıkacak. Bentley Mulsanne, Maybach 5.7, Maserati GranCabrio, Mercedes SLS gibi modeller de fuarın en pahalı otomobil modelleri arasında yerini aldı.

Nissan, Mitsubishi, Honda gibi Japon markalar ile Hintli Tata ve Çin markaları fuara katılmıyor. Fiat tarafından satın alınan Chrysler ilk kez Fiat Grupla aynı çatı altında yerini alacak.

Lütfen düşüncelerinizi yazınız.

resim