Hurda araç sahiplerinin dikkatine.

Çevre ve Orman bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, ömrünü tamamlamış araçların kontrolü hakkında yönetmelik kapsamındaki uygulamanın 1 Ocak 2011’de yürürlüğe gireceği bildirildi.

Hurda araba sahipleri 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren arabalarını ülke genelinde belirlenen toplama merkezlerine teslim edecek.

Açıklamaya göre, hurda araba sahipleri 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren araçlarını ülke genelinde belirlenen toplama merkezlerine teslim edecek. Hurda araçları mali değere sahip olan araç sahipleri, en uygun fiyatı veren toplama merkezine arabasını vereilecek. Mali değeri olmayan ve imhası maliyet getirecek olan, tamamlayıcı parçaları eksiksiz bulunan hurda arabalar için ise araç sahibinden herhangi bir ücret talep edilmeyecek. Böylece vatandaşın hurda arabasını elinden çıkarması kolaylaştırılırken, atık arabaların uygun yöntemlerle bertarafı ve geri dönüşümü sayesinde çevre kirliliğinin önüne geçilecek ve ülke ekonomisine katkı sağlanacak.

Hurda kapsamına giren arabalar trafiğe çıkamayacak

“Kayıttan Düşme ve Bertaraf Formu”nun kullanılması ile gerek kullanım ömrünü doldurarak son sahibi tarafından gerekse herhangi bir kaza sonucu sigorta şirketleri tarafından tam hasarlı olarak tanımlanan ve hurdaya ayrılmasına karar verilen arabaların tekrar trafiğe çıkamayacak.

Bunula birlikte araçların lisanslı bir işleme tesisinde işlem görmesi zorunlu oalcak. Bir aracın hurdaya çıkmasından bertarafına kadar izleyeceği yol, işlem göreceği tüm tesisler söz konusu form ile takip edilebilecek.

Bu kapsamdaki Araçlar

Yeni uygulamanın kapsamına M1 (sürücü dışında en fazla 8 kişilik oturma yeri olan, yolcu taşımaya yönelik motorlu araçlar), N1 (azami kütlesi 3500 kg’ı aşmayan motorlu yük taşıma araçları) kategorisindeki araçlar, motosiklet ve motorlu bisiklet haricindeki üç tekerlekli araçlar ve bunlara ait aksam parçalar girecek.

2011 yılının ilk gününden itibari ile Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen araba hurdaya ayırma işlemleri sırasında “Araç Kayıttan Düşme ve Bertaraf Formu” zorunlu olacak.

Türkiye genelinde toplam 679 noktada hurda araç teslimyeri kurulacak. “Ömrünü Tamamlamış Araç Teslim Yeri” olarak tanımlanan bu noktaların listesine www.atikyonetimi.cevreorman.gov.tr adresinden öğrenebilirsiniz.

Lütfen düşüncelerinizi yazınız.

resim