Kısa Mesajla Arabanızın Geçmişini Öğrenin

araba cep telefonu

Sigorta Bilgi Merkezi Genel Müdürü Sayın Mehmet Üst, Otokontrol adı verilen uygulamayla sahip olunan bir araç veya satın alınmak istenen kullanmış bir araba hakkında çok daha kısa süre içerisinde tüketicilerin bilgi sahibi olabileceğini bildirdi. Ağustos ayında itibaren Turkcell ile anlaşmalı olarak yapılan uygulamanın plaka (eski plaka değişse bile fark etmiyor), motor veya şasi numaraları üzerinden sorgulama imkanı verdiğini belirten Üst, böylece bir aracın hasar geçmişini, trafik poliçesinin olup olmadığını, eğer bir kazaya karışılmışsa kaza tespit tutanaklarının durumunu kısa sürede öğrenile bilceğini dile getirdi. Hasar geçmişi ile ilgili sorgulamaların 2003 yılı ve sonrasında kasko veya zorunlu mali sigorta hasar ödemeleri bilgilerinden elde edildiğini vurgulayan Üst, kaza sorgulama sisteminde kazaya karışanların kendi aralarında tuttuğu kaza tespit tutanaklarının esas alındığını ifade etti.

Turkcell 5664′e mesaj at aracın geçmişi ceptelefonuna gelsin

Bir aracın geçmişte yaşadığı ve sigorta sistemine intikal eden hasar durumunu öğrenmek için cep telefonunuzda büyük harflerle HASAR yazıp bir boşluk bırakarak plakayı birleşik şekilde yazarak 5664′e SMS (kısa mesaj) atın. Plaka yerine şasi veya motor numarası da yazılabilir.

Trafik kazasına karışanların, kendi aralarında tuttukları kaza tespit tutanağı sorgusu ve kusur oranlarını öğrenmek için KAZA yazın boşluk bırakın aracın plakasını yazın yine 5664′e kısa mesaj atmanız yeterli Bu işlem plaka yerine TC kimlik no ile de yapılabilir.

Zorunlu trafik veya kasko poliçeleri hakkındaki şüphelerinizi gidermek için ise TRAFİK veya KASKO yazın plakayı ekleyerek 5664′e kısa mesaj atın. Yine motor veya şasi numarası plaka yerine kullanılabilirsiniz.

Uygulama kaza sonrası ortaya çıkan ödemelerle ilgili de bilgiler içeriyor. Kaza işlemleri sonrası MAĞDUR yazıp TC kimlik no’nuzu ilave ederek yine 5664′e kısa mesaj atmanız halinde hasar dosya numaranızı veya hangi sigorta şirketinden hasarınızın ödemesini alacağınızı öğrenebilirsiniz.

Tüm kısa mesajlar belli bir miktar kontör veya SMS bedeli ile ücretlendirilmektedir.

Lütfen düşüncelerinizi yazınız.

resim