Lpg li arabalara yönelik sıkı denetim geliyor

Motorin ve benzine gelen zamların ardından LPG’li araba sayısı hızla artırmaya devam ediyor. Toplantıda, son dönemdeki hızlı artışla birlikte LPG’li araba sayısının 3 milyon sınırına dayandığı kayıtlara geçirildi. Kaynaklar, özellikle benzinde zammın bu hızla devam etmesi halinde LPG’ye geçişin daha da hızlanacağına dikkat çekti.

Patlama riski taşıyan LPG li arabalar Emniyet, Jandarma ve Karayolları ekiplerinin üç koldan yapacağı yoğun denetimle trafikten çekilecek.

Bu arabalar, LPG tanklarını yenileyecek. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Emniyet, Sanayi Bakanlığı, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve sertifikasyon hizmeti veren TÜV ve Türkiye Sigorta Birliği’nin katıldığı toplantıda, LPG’li arabalara yönelik alınacak önlemleri belirledi.

Denetim zaafı: Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın, arablarda LPG tankları için öngördüğü emniyetli kullanıma ilişkin sürenin, 10 yıl olduğu belirtilen toplantıda, 10 yılını dolduran arabalara yönelik yaptırım odaklı denetimlerde ciddi zaaf olduğu belirtildi.

Plaka Listesi Çıkarılacak: Emniyet Genel Müdürlüğü, 10 yıllık ekonomik ömrünü dolduran LPG tankına sahip arabaların, il il plakalarını belirleyecek. Bunların sayısı net olarak belirlenecek.

Üçlü Denetim: 10 yıllık ekonomik ömrünü dolduran LPG tankına sahip araba yönelik Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma ve Karayolları ekipleri üçlü denetim başlatacak. Bu arabaların hızla trafikten çekilerek, LPG tanklarını yenileyecek. EPDK kaynakları, uygulamanın önemine dikkat çekerek, “Bu çalışma sonrasında trafikte, 10 yılını aşmış tanka sahip LPG’li araç kalmayacak” mesajını verdi.

Önce Sızdırmazlık Sonra Sigorta : LPG’li arabaların, kaza sonrası sigorta işlemlerinde de yeni uygulamalar gündemde. Hasarlı kaza yapan LPG li arabaların sahibi, öncelikle TMMOB’dan, tank için ‘sızdırmazlık’ raporu alacak. Sigorta veya kasko şirketi, bu rapor sonrasında zararı ödeyecek.

EPDK kaynakları, ‘güvenlik’ ve ‘sızdırmazlık’ yönünden sorunlu, standartları karşılamayan araba sayısına ilişkin bilgi vermezken, “Emniyet’in çalışmasının ardından rakam net olarak ortaya konulacak” demekle yetindi.

Sektöre yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre Türkiye’de, standartları karşılamayan 800 bin dolayında LPG’li araba bulunduğu tahmin ediliyor.

Bu araba, hem trafikte hem park ettikleri noktalarda, can ve mal güvenliği için ciddi bir tehdit oluşturuyor.

Lütfen düşüncelerinizi yazınız.

resim