DSA Nedir ?

DSA nın Türkçe karşılığı olan Dinamik Denge Desteği ilk olarak 85′li yıllarda Volvo nun mühendisleri tarafından geliştirilmiştir ve bugün pek az arabdada kullanılmaktadır.

DSA nın çalışma prensibi itibariyle ASR yani antipatinaj sistemine çok benzer hatta ilk üretildiği yıllarda antipatinaj sistemi ile birlikte kullanıldı ancak arada küçük bir fark vardır. O da  ASR yalnızca araç kalkış anında ve vites aralarında devreye girer ve olası bir patinajda yakıt valfine müdahale ederek patinajı önlemektedir. DSA yani Dinamik Denge Desteği ise motor çalıştığı sürece faaliyetini sürdürür ve motor durana kadar hangi hızda olursa olsun güvenli bir sürüş sağlar.

Normal bir arabanın dört tekerleğide aynı hızda döner. Olur da tekerleklerden biri çamur,kar,yağmur vs. gibi şartlardan etkilenip daha hızlı dönmeye başlarsa yani patinaj yaparsa, ABS sensörleri tarafından bu durum algılanır, DSA’nın beynine bir mesaj yollanır ve yakıt valfine müdahale edilerek arabanın torku düşürülür. Üstelik bütün bu uygulamalar saniyenin 20 binde biri kadar sürede gerçekleşir ve sürücü, gösterge panelinde yanan turuncu ışık dışında yapılan bu işlemleri kesinlikle hissetmez. Olaya diğer bir boyuttan bakacak olursak bu sistemin güvenlik haricinde lastiklerin daha geç aşınması ve yakıt tasarrufu konusunda da olumlu etkilerinin olduğunu görürüz.

Lütfen düşüncelerinizi yazınız.

resim