ABS Fren Hakkında Bilgi

ABS Fren Hakkında Bilgi

ABS, kullanıldığı taşıtın kararlılığını, manevra ve durma yeteneğini artırabilen fren sistemidir. Dört-tekerlek ABS, tekerlek kilitlenmesini önleyerek, sürücülere acil frenleme durumlarında kararlılık ve yön kontrolü sağlar. ABS, her tekerleğin yakınında dönme hızını algılayarak tekerleklerin çekiş kaybettiği ve kilitlenmek üzere olduğunu algılayan sensörlere sahiptir. Elektronik kontrol ünitesi (ECU- Electronic Kontrol Unit) bu sinyalleri değerlendirerek, fren basıncını değiştirmek yoluyla tekerlek kilitlenmesini önleyen hidrolik kontrol ünitesine (HCU- Hydraulic Kontrol Unit) komutlar gönderir.

ABS fren sistemi nasıl çalışır ?

Sürücü dört-tekerlek ABS ‘li bir taşıtın fren pedalına sertçe bastığında, sistem otomatik olarak fren basıncını dört tekerlekte düzenleyerek, tekerlek kilitlenmesini önlemek üzere her tekerleğin fren basıncını bağımsız olarak ayarlar. ABS, frenleri saniyede 18 defa kadar pompalayarak, sürücülere belirli ölçüde yönlendirme yeteneği kazandırır.

Dört tekerlek ve iki arka tekerlek ABS’lerin farkı Dört-tekerlek ABS, acil durma koşullarında taşıt kararlılık ve geliştirilmiş manevra yeteneğini sürdürmek için tasarlanmıştır. Dört-tekerlek ABS donatılmış bir taşıtta frenleme sistemi, dört tekerleğin her birinde tekerlek kilitlenmesini önleyerek, sürücüye geliştirilmiş yönlendirme kontrolü sağlamak için frenleme basıncını düzenlemektedir.
Arka tekerlek ABS ise, daha çok kamyonet, minibüs ve spor taşıtlarda vardır ve sadece arka tekerleklerin tekerlek kilitlenmesini önlemek için kullanılır. Bu sistem sürücüye doğrultu kararlılığını sürdürmek ve taşıtın arkasının yanlara kaymasını önlemekte yardımcı olur. Arka tekerlek ABS sistemlerinde ön tekerleklerin hâlâ tıpkı geleneksel frenlerdeki gibi kilitlenme eğilimi vardır. Eğer kilitlenme olursa, sürücü fren pedal basıncını ön tekerleklerin tekrar dönmeye başlamasına yetecek kadar azaltmalıdır. Böylece sürücü taşıtı yönlendirebilir.

ABS’li frenlerin en kısa durma mesafesini sağlayabilmesi için frene ilk andan itibaren tam güçle basılması gerekmektedir.

ABS’li frende fren pedalı titreme yaptığı zaman asla ayak frenden çekilmemeli. Bu gayet normal bir durumdur, sistemin düzgün bir şekilde çalıştığını göstermektedir. Tam güçle yapılan frenlemelerde fren pedalına ne kadar çok kuvvet uygularsanız aracın durma mesafesi de daha kısa olacaktır.

Frene basıldığı anda debriyaja da basılması gerekli (her iki pedala birden tam güçle basılmalı). Bu yapılmadığı zaman fren gücünün büyük bir bölümü motoru yavaşlatmak için kullanılacak ve boşa geçecektir. Frenle birlikte debriyaja basılmadığI zaman motor stop eder ikinci bir manevra için araba hareket etmez. Ayrıca tek tarafı kaygan yolda ve virajlarda ABS’li arabalarda tam güçle fren yapılabilir. Ama bu kaygan yollarda ve virajlarda hızlı araba kullanmak anlamına gelmez.

Lütfen düşüncelerinizi yazınız.

resim