Araba ve araba motorunu selden korumak

Sel

Yeni nesil Arabaların çoğunun ekipmanları elektronik kontrollü çalıştığı için, yağmur suyuna karşı dayanıklı olsa da selde direncini kaybederler.

En başta; ECU, hava emiş sistemi ve emme manilfoldu, ateşleme ile yakıt sistemleri, marş motoru, alternatör, akü bağlantıları ve alarm devre dışı kalır. arabanın motor bölümü sürücüye çok fazla masraf çıkartabilir. Arabanın ıslanan iç döşemeleri, nemi kendi içerisinde tutarak, araç içinin hem kötü kokmasına hem de taban saçlarının korozyona uğramasına sebeb olur. Otomobilin alt bölümündeki çeşitli metal parçalar, sel suyundan olumsuz etkilenir. Arabamız kapalı otoparkta dahi olsa hiç kimse arabasının sel sularının altında kalamayacağına dair garanti veremez. Ama her sürücü kendi aracı için alacağı birkaç tedbir sayesinde en az zararla kurtulabilir.

Araba motorunu sudan korumak için neler yapmalı?

Araba park halindeyken yağan şiddetli yağmurda onu kapalı bir otoparka alamayabilirsiniz. Bu durumda başta ateşleme ya da yakıt sistemi olmak üzere, alarm, akü gibi hassas parçaları su geçirmez parçalarla (naylon) sarmak ekipmanların muhafazasını arttıracaktır.

Araba’ yı sele karşı korumak için alınacak bir kaç küçük tedbir

Öncelikle doğru park etmek

Arabamızı park ederken çoğu zaman yer seçme şansımız yoktur. Park edeceğimiz zaman diğer araçların geçişini hesaplarken yağmurun yağışı, nerede birikebileceği ve araba’ nın ne kadar etkileneceğini hesaplamak çok önemlidir. Bunun için genelde yüksek ve etrafı açık alanlar araba’ nın parkı için ideal yerler dir.

Araba sel suyuna maruz kaldığında

Sel suyu, araban’ nın lastiklerinden itibaren yükselmeye başladığında, motor hiç çalıştırılmadan çağrılacak kurtarıcıyla araba, en yakın yetkili servise götürülmelidir. Burada yetkili servis, araba’ nın tüm ekipmanlarını kontrol eder ve gerekli onarım ya da değişimi yapabilir.

Kasko ya da sigortadan yararlanmak

Özellikle; çarpma, devrilme ve çalınmaya karşı, hasarı karşılayan kasko sigortası, bu özelliklerinin dışında birçok şirket tarafından müşteriye farklı paketler de sunabiliyor. Bu paketler arasında bulunan ve araba’ da sel veya su baskınına karşı araçta oluşan zararları da karşılayan seçeneğin tercih edilmesi en doğru olanıdır.

Lütfen düşüncelerinizi yazınız.

resim