Arabanızın Güvenliği

araba guvenligi

Arabanızın, kendinizin ve sevdiklerinizin güvenliği için aşağıda belirtmiş olduğumuz önerilere dikkat edin…

* Arabanızı park ettiğinizde değerli eşyalarınızı mutlaka yanınıza alın, ruhsatınızı ve aracınıza ait diğer belgeleri de arabada bırakmamaya dikkat edin.

* Zorunlu hallerde arabada bırakmanız gereken eşyalarınızı dışarıdan bakıldığında görünmeyecek şekilde arabanıza yerleştirin.

* Kısa bir süre için arabanızdan ayrılsanız bile kontağı kapatın, anahtarı yanınıza alın ve kapıları kilitleyiniz. Araçların birçoğu düzkontak yapılarak, anahtara ihtiyaç duyulmadan bir dakika içinde çalınabilir..

* Arabanızın anahtarlarını ve tescil belgenizi tanımadığınız kimselerin ulaşabileceği yerlerde kısa bir süre içinde olsa bırakmayın. Bir anlık ihmaliniz neticesinde arabanızın kontak anahtarı yapılıp, tescil belgenizin sahtesi çıkarılabilir.

* Arabanızda baston kilit ve alarm sistemi kullanın. Baston kilit kesin çözüm olmasa da etkili bir arabanızın çalınmaması için etkin birgüvence dir.

* Otopark görevlisi olduğuna emin olmadığınız şahıslara arabanızı teslim etmeyin. Fakında olmadan birçok kişi, bu şekilde arabasını hırsızlara kendi elleriyle teslim ediyor.

* Arabanızda çocuğunuz veya yaşlı bir aile bireyi olsa dahi aracı çalışır halde anahtar üzerinde bırakmayın. Bu şekilde istemeyerekte olsa sevdiklerinizin hayatını tehlikeye ata bilirsiniz.

* Arabanız otoparka bıraktığınızda mutlaka fiş alın ve plakanızı yazdırın. Arabanızı teslim alana kadar fişinizi atmayın.

* Arabanıza bindiğinizde otomatik kilitle kapılarınızı kilitleyin ve çantanızı yan ve arka koltuğa bırakmayın. Koltuğun altına sabit kalacak şekilde yerleştirin.

* Özellikle otobanlarda ve ıssız yollarda meydana gelen hafif kazalarda diğer araçtaki şahıslara karşı şüpheci olun. Arabanızdan inerken mutlaka aracınızı durdurarak kapıları kilitleyin. İçinde para ya da değerli eşyalarınız varsa çantanızı da yanınıza alın.

* Teybiniz kızaklıysa mutlaka arabanızdan uzaklaştığınızda yanınıza alın.

* Trafik ışıklarında durduğunuzda ve trafiğin yoğun olduğu zamanlarda camınız açıkken cep telefonu el çantası ve laptop gibi eşyalarınızı torpido ya da koltuk üzerine bulundurmayın.

* Arabanızı belirleyen en önemli özellik şasi numarasıdır. VIN (Araç Tanımlama Numarası) olarak da tabir edilen şasi numarasını bir yere kaydederek saklayın.

* Trafik tescil belgenizdeki şasi ve motor numarası ile araba üzerinde bulunan numaralarını aynı olup olmadığını kontrol edin. Eğer tescil belgenizdeki numaralarla arabanız üzerindeki numaralar aynı değilse, derhal arabanızın kayıtlı olduğu, Trafik Tescil Birimlerine giderek bu yanlışlığın düzeltilmesini sağlayın.

* Araba alım ve satımında noter satışını ve devir işlemlerini hemen yaptırın.

* Motorlu araç satın alırken arabanın ruhsat sahibi ile mutlaka yüz yüze görüşün. Ruhsat üzerinde yazılı olan bilgilerin doğruluğunu kontrol edin.

* Otostopçulara ya da yardım isteyenlere karşı tedbirli olun. Bu durumlarda arabanızın camını açmadan ve dışarı çıkmadan önce bunun gerçekten bir yardım çağrısı olduğuna emin olun.

* Son olarak arabanızı tehlikelerden uzak tutmak için öncelikle otoparklara ya da iyi aydınlatılmış yerlere park etmeye özen gösterin.

Lütfen düşüncelerinizi yazınız.

resim