Dizel Arabanın Püf Noktaları

Dizel Araba' nın Puf Noktaları

Ülkemizde dizel motora sahip bir çok araba 1.6 litrenin üzerinde. Bu nedenle bu arabalar vergi dezavantajına sahip. Bu durum tüketiciye ekstra ücret olarak yansıyor. Arabayı kullanırken sağlanan ekonomi, ilk satın aldığınızdaki fiyat farkı altında kalıyor.

Eğer satın aldığınız arabayı uzun süre kullanan ya da çok uzun yol kat eden bir araç sahibiyseniz, dizel motorlu arabalar ekonomik yönden kazandırıyor.

Eğer yılda 40-50 bin kilometreyi geçmeyen bir tüketiciyseniz ya da arabanızı 3 yıldan az kullanıyorsanız dizel motorlu bir araba sahibi olmak ekonomik değil.

Yeni teknoloji dizel motorlu arabalar, görünüm olarak diğer benzinli arabalar’ dan farksız. Bu nedenle yakıt alırken siz ‘motorin’ deseniz bile pompacılar ‘kurşunsuz’ gibi algılıyor. Yanlışlıkla depoya benzin konulması gibi olaylar sıkça yaşanmakta. Eğer depoya yanlışlıkla benzin konulmuşsa, motoru çalıştırmadan konulan benzinin mutlaka depodan çıkartılması gerekir.

Arabanın motoru soğukken mutlaka kontağı yarım çevirerek uyarı ışıklarının sönmesini beklemelisiniz. Gerekli sistemler ısındığında ışıklar sönecek ve motor soğuk olmasına rağmen kontağı bir seferde çevridiğinizde aracınız çalışacaktır.

Motor soğukken ısınmasını beklemelisiniz. Dizel motorlar benzinlilere göre daha yavaş ısınır. İlk kalkışta soğuk motor, konforu bozacak şekilde sarsıntı meydana getirir.

Lütfen düşüncelerinizi yazınız.

resim