Eksantrik mili

Eksantrik mili benzinli motorlarda silindirlerin üzerinde yeralan, tahriğini krank milinden alan, emme ve egzost subaplarının açılıp kapanmasını sağlayan mil. Bazı araba motorlarda bir, bazılarında iki tane bulunur.

Eksantrik mili motorun en önemli parçalarından biri dir. Silindirlere doğru zamanda istenilen miktarda hava girmesini ve atık gazın egzoza aktarılmasını sağlmaktadır.

Hava filtresi ile içeri çekilen temiz hava motora ulaşırken ve silindirlere yakıt pompalanırken, supapların ne zaman açılıp ne zaman kapanacağına karar veren ise eksantrik mili dir. Eksantrik mili, bu zamanlamayı bazen mekanik bazen de elektrohidrolik olarak yerine getiren bir parça dır. Eksantrik milinin üzerinde bir insanın omurgasındaki gibi çıkıntılara benzeyen çıkıntılar yeralır. Bu çıkıntılara kam denilir. Eksantrik milinin diğer adıda kam mili dir. Eksantrik milinin üzerinde yeralan ve belirli bir düzenle dizilen bu kamlar, supaplara temas ederek onların yukarı aşağı hareket etmesini sağlıyor. Kamlar, emme ve egzoz supaplarını ayrı ayrı hareket ettirip, aynı zamanda pistonun hareketi ile de paralel çalışr. Piston aşağıya doğru harekete geçtiği sırada emme supabını açan eksantrik mili, ateşleme için piston yukarı doğru hareket ettiğinde her iki supabı da kapatır. Sıkıştırma sonucunda ateşleme gerçekleşip tekrar aşağıya doğru hareket eden piston, egzoz konumuna geçeceği zaman eksantrik mili egzoz supabını açar. Bu döngü eksantrik mili ve motor çalıştığı sürece sürer.

Eksantrik mili gücünü bir kayış ya da zincirle motordan alır. Bu şekilde oluşan yapı sonucunda eksantrik miline tahrik veren bağlantının kopması durumunda motorda büyük hasar meydana gelir. Kayışın kopması sonucu motor bir süre daha çalışmaya devam eder ama eksantrik mili dönme yeteneğini yitirdiği için bazı supaplar açık kalır ve bu silindirdeki piston, açık kalan supaplara çarparak eğilmelerine sebeb olur.

  1. can
    Haz 15th, 2010 14:01

    vaybe nekadar güzel arabalar var engüzelini seçmekte zorlandım benya bence benim için hepsi güzel!!!!!!!!!!!!!………………………………………………………………………………………………………..

resim