Kasko ile trafik sigortası arasındaki fark

Kasko Sigortası ile trafik sıgortası arasındaki fark: Kasko Sigortası kendi arabanıza gelen maddi zararları teminat altına alan sigorta çeşiti dir. Trafik Sigortası ise arabanızın üçüncü şahıslara vereceği maddi ve bedeni zararları teminat altına alan zorunlu bir sigorta çeşiti dir.

Trafik sigortası yaptırmak mecburidir ve devlet tarafından denetlenir. Ancak kasko yaptırmak isteğe bağlıdır ve dileyen araba sahibi zorunlu trafik sigortasına ek olarak, dilediği şartlarla, dilediği teminat oranlarında ve dilediği sigorta şirketinden kasko yaptırabilir.
Kasko ile trafik sigortası arasındaki fark

Kasko sigortası ise, araba sahibinin kendi arabasını ve kendi arabası içindekilerin zararlarını teminat altına aldığı bir sigorta türüdür. Pekçok kasko sigortası bunlara ek olarak sizin arabanızın karşı araca ve onların içindekilere verdiği hasarları da karşılıyor olabilir ancak prensip olarak kasko sigortasında amaç karşıdakinin zararını karşılamak değil, kendi zararınızı karşılamaktır. Kasko sigortasının şartları, teminatları, primleri ve koruduğu menfaatler sigorta poliçesi ile belirlenir ve her sigorta şirketinde değişik olabilir. Örneğin bir sigorta şirketi kasko ile sizi sadece arabanın karıştığı trafik kazalarına karşı korurken, başka bir şirket hırsızlığa karşı da koruyabilir. Arabanızın hangi durumlarda korunduğunu bilmek için kasko poliçesi dikkatle okunmalıdır.

Kasko sigortası yaptırmak zorunlu değildir, dileyen araba sahibi yaptırabilir. Kasko ile korunan menfaatler ve üst limitler daha yüksek olduğundan, kasko sigortasının primleri de zorunlu trafik sigortasından daha yüksektir.

Trafiğe çıkan arabalar değişik kazalara yol açarak, can kaybına ya da maddi hasara yol açabilirler. Zorunlu Trafik Sigortası araçların karıştıkları kazalarda karşı tarafa verdikleri zararı aracın kusuru nisbetinde ve belirli bir orana kadar karşılar. Zorunlu trafik sigortası yapıldığı arabanın zararını karşılamaz, sadece zarar verdiği diğer arabanın zararını karşılamaktadır.

Zorunlu trafik sigortası olmayan (veya süresi sona ermiş) arabalar görüldükleri yerde bağlanır (trafiğe çıkması engellenir). Her araç sahibi, zorunlu trafik sigortasını yaptırmak ve sigorta süresi sona ermeden uzatmakla yükümlüdür.

Zorunlu trafik sigortalarında ödenilen primle orantılı olarak üst limitler vardır. Zorunlu trafik sigortası karşı tarafın zararını bu üst limitler kadarıyla karşılar, eğer zarar bu limitleri aşıyorsa, aşan miktar için araç sahibinin hukuki sorumluluğu devam eder.

Zorunlu trafik sigortasındaki bu limitler zararın çeşidine göre değişmektedir. Örneğin can kaybı olması durumunda ölenin yakınlarına verilecek miktar, yaralanma olması durumunda hastahane giderlerine ödenecek miktardan ve bunlar da sadece maddi hasar olması durumunda bu hasarın giderilmesi için ödenecek miktardan değişidir. Bu rakamlar her sene değişir ve primler de buna göre tekrar belirlenir.

Lütfen düşüncelerinizi yazınız.

resim