Arşiv

Arşiv ‘Araba Aktüel’ Kategorisi

Pike araştırma şirketinin raporuna bilgilere göre, artan benzin fiyatları dolayısıyla tüketiciler, daha az yakıt tüketen dolayısıyla daha ekonomik ulaşım araçlarına yöneliyorlar.
Bu rapora göre sadece bu yıl 30 milyon elektrikli bisiklet satılırken bu rakamın 2018 yılında 47 milyona çıkacağı düşünülüyor.
Pike şirketine göre bu yıl elektrikli bisiklet sektörünün cirosu 6,9 milyar dolar olarak gerçekleşirken 2018 yılında ciro 12 milyar dolara yaklaşacak.
Fiyat avantajı dolaysıyla lityum-iyon yerine kurşun-asit pil kullanılan bisikletler, güç tüketimine göre 3-6 saat arasında şarj olabiliyor ve ortalama 30 kilometre hıza uaşabiliyor.

Kaynak: habertürk

Ağu 13th, 2012 | Filed under Araba Aktüel

İkinci el otomobil almak yerine sıfır kilometre bir otomobil almak istemezmisiniz? 20.000 TL’lik bütçenize göre küçük sınıf otomobiller ve hafif ticariler ihtiyaçlarınıza cevap vermeyi bekliyor.

Eğer ütçeniz 20.000 TL’nin altında olanlar için 18.990 TL’ye AMT yani otomatik şanzıman seçeneği sunan tek model olan Kimo’nun fiyatları 16.990 TL’den başlıyor. Sadece 1.3 lt’lik benzinli motorla satılan Kimo’nun iki farklı donanım seçeneği bulunurken bu otomobillerde ABS, EBD, sürücü havayastığı, klima, elektrikli camlar, elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar, CD çalar, alarm standart olarak yeralıyor.

Dacia Logan’ın 1.4 ve 1.4 Ambiance donanım paketleri 20.000 TL’nin altındaki fiyat etiketlerine sahip iki farklı alternatif. Logan 1.4 MPI’da metalik boya ve klimalı isteğe bağlı olarak yeralırken ABS ve sürücü havayastığı standart olarak bulunuyor. Ambiance donanım paketinde ise klima, elektrikli ön camlar ve radyo CD çalar ise opsiyonel. İsteğe bağlı ekipman eklendiğinde ise Logan’ın fiyatları yükseltiyor.

Dacia Sandero ergonomik iç mekanı ve şık tasarımına rağmen 19.950 TL’lik avantajlı fiyatla sunulan Sandero 1.4 Ambience’ın baz donanımı sizi memnun etmeyebilir fakat Sandero sınıfının en cazip modellerinden biri. Metalik boya 250 TL, sis farı ve alüminyum paketin bulunduğu Stil Paketi 700 TL, klima, uzaktan kumandalı merkezi kilit, Radyo-CD çalar ile bir de metalik boya isterseniz 2.200 TL’ye Konfor Paketini tercih edebilirsiniz. Bu özelliklerin her biri Sandero’nun fiyatını ve konforunu yükseltecektir.

Fiat’ın 20.000 TL’nin altındaki tek otomobili olan Palio Sole’nin baz modeli yani 1.4 lt’lik benzinli motora ve Active donanım paketine sahip olan bu otomobil 19.066 TL fiyat etiketine sahip. Elektrikli ön camları, Radyo-CD çaları ve klimayı isteğe bağlı olarak sunan bu otomoilde ABS ve yolcu havayastığı ise Güvenlik Paketi standart olarak yeralıyor.

Geely Echo, 18.490 TL’lik fiyat etiketiyle avantajlı bir model ve 1.3 lt’lik motor ve 5 ileri manuel şanzımana sahip. Anadolu Grubu bünyesinde satılan Çinli Geely Echo Comfort’da, ABS, sürücü ve yolcu havayastıkları, Radyo-CD çalar, klima standart olarak yeralıyor.

Tata’nın 20.000 TL altında kalan tek modeli olan Indigo 1.4 MPFI Trend, 17.790 TL fiyat etiketiyle satışa sunuluyor. Benzinli motor ve manuel şanzımanla satılan bu otomobilde sürücü havayastığı, klima, elektrikli ön camlar ve Radyo-CD çalar standart olarak yeralıyor.

Kia Picanto’nun manuel şanzımana ve 1.1 lt’lik benzinli motora sahip baz modeli 19.990 TL’lik fiyat etiketiyle dosyamızın en avantajlı modellerinden biri. Kia Picanto 65 HP’lik motorunun sağladığı düşük yakıt tüketimiylede gayet avantajlı. Picanto 1.1’de sürücü ve yolcu havayastıkları, ABS, Radyo-CD çalar, klima standart olarak yeralıyor. Picanto’nun otomatik şanzımanlısı 20.000 TL’nin üzerinde bir fiyata satılıyor.

Proton’un 20.000 TL’nin altındaki tek otomobili olan Saga 110 HP gücündeki 1.6 lt’lik benzinli motor görev yapıyor. Bu otomobilin base donanım paketlisinin fiyatı 19.900 TL. Sürücü havayastığı standart olan bu küçük sınıf sedanda Radyo-CD çalar, klima, ABS, yolcu havayastığı bulunmazken deri koltuk ise isteğe bağlı olarak bulunuyor.

Fiat Fiorino Cargo Fiorino’nun kapalı kasası olan benzinli 1.4 Actual seçeneği 19.710 TL’lik fiyat etiketiyle satışa sunuluyor.

Tata’nın çift kabinli 4×2 aracı 19.900 TL’lik fiyat etiketine sahipken bu araçta 2.0 lt’lik turbo dizel motor yeralıyor.

Tek model olarak 19.350 TL’ye satılan Logan Van’da 70 HP’lik dizel motor görev yapıyor.

Camlı van olarak 17.250 TL. ye satılan Chery Taxim’de LPG opsiyonlu 1.5 lt’lik benzinli motor görev yapıyor.

Açık kasalı bir model olan Logan Pick-Up 19.350 TL’ye satılırken 70 HP’lik dizel motor görev yapıyor.

Otomobil konforu sunan 5 koltuklu Dacia Logan MCV 1.6 18.250 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Kamyonet, Panel Van ve çift kabin gibi seçenekleri olan DFM, 12.690 TL ile 16.690 TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunuluyor.

Kamyonet, Panel Van ve koltuklu seçenekleri bulunan HF Kanuni, 12.213 TL ile 14.865 TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunuluyor.

Benzinli, dizel ve LPG seçenekleri yeralan Hyundai Matrix Space’in baz modeli 19.200 TL fiyat etiketiyle satışa sunuluyor.

1.2 VAN Görünümüyle binekten farkı olmayan Savvy LCW 17.990 TL. den satışa sunuluyor. Proton Savvy LCW 1.2 lt’lik motor görev yapıyor.

May 12th, 2011 | Filed under Araba Aktüel, Araba Kampanyaları

Petrol kaynaklarının büyük bölümünü elinde bulunan Cezayir, Mısır ve Libya daki olaylara paralel olarak petrol fiyatları zamlanmıştı. Olayların bi nebze olsun azalmasıyla akaryakıt fiyatlarında indirime gidildi.

Azalan isyan dalgası ve Japonya’da yaşanan depremle hem petrol fiyatlarının 110 dolar seviyesine inmesi üzerine TÜPRAŞ rafinerileri dün akaryakıta 13 kuruş indirim yaptı. İndirimle birlikte İstanbul’da 4 lira 16 kuruşa satılan kurşunsuz 95 oktan benzinin fiyatı 4 lira 3 kuruşa indi. Böylece uzun zamandır 4 lira 20 kuruş barajına yaklaşan benzin fiyatı tekrar 4 lira seviyesinde indi. 4 lira 24 kuruşa satılan kurşunsuz 97 oktan benzinin fiyatı ise 9 kuruş indirimle 4 lira 15 kuruşa indirildi.

Mar 17th, 2011 | Filed under Araba Aktüel

Motorin ve benzine gelen zamların ardından LPG’li araba sayısı hızla artırmaya devam ediyor. Toplantıda, son dönemdeki hızlı artışla birlikte LPG’li araba sayısının 3 milyon sınırına dayandığı kayıtlara geçirildi. Kaynaklar, özellikle benzinde zammın bu hızla devam etmesi halinde LPG’ye geçişin daha da hızlanacağına dikkat çekti.

Patlama riski taşıyan LPG li arabalar Emniyet, Jandarma ve Karayolları ekiplerinin üç koldan yapacağı yoğun denetimle trafikten çekilecek.

Bu arabalar, LPG tanklarını yenileyecek. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Emniyet, Sanayi Bakanlığı, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve sertifikasyon hizmeti veren TÜV ve Türkiye Sigorta Birliği’nin katıldığı toplantıda, LPG’li arabalara yönelik alınacak önlemleri belirledi.

Denetim zaafı: Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın, arablarda LPG tankları için öngördüğü emniyetli kullanıma ilişkin sürenin, 10 yıl olduğu belirtilen toplantıda, 10 yılını dolduran arabalara yönelik yaptırım odaklı denetimlerde ciddi zaaf olduğu belirtildi.

Plaka Listesi Çıkarılacak: Emniyet Genel Müdürlüğü, 10 yıllık ekonomik ömrünü dolduran LPG tankına sahip arabaların, il il plakalarını belirleyecek. Bunların sayısı net olarak belirlenecek.

Üçlü Denetim: 10 yıllık ekonomik ömrünü dolduran LPG tankına sahip araba yönelik Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma ve Karayolları ekipleri üçlü denetim başlatacak. Bu arabaların hızla trafikten çekilerek, LPG tanklarını yenileyecek. EPDK kaynakları, uygulamanın önemine dikkat çekerek, “Bu çalışma sonrasında trafikte, 10 yılını aşmış tanka sahip LPG’li araç kalmayacak” mesajını verdi.

Önce Sızdırmazlık Sonra Sigorta : LPG’li arabaların, kaza sonrası sigorta işlemlerinde de yeni uygulamalar gündemde. Hasarlı kaza yapan LPG li arabaların sahibi, öncelikle TMMOB’dan, tank için ‘sızdırmazlık’ raporu alacak. Sigorta veya kasko şirketi, bu rapor sonrasında zararı ödeyecek.

EPDK kaynakları, ‘güvenlik’ ve ‘sızdırmazlık’ yönünden sorunlu, standartları karşılamayan araba sayısına ilişkin bilgi vermezken, “Emniyet’in çalışmasının ardından rakam net olarak ortaya konulacak” demekle yetindi.

Sektöre yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre Türkiye’de, standartları karşılamayan 800 bin dolayında LPG’li araba bulunduğu tahmin ediliyor.

Bu araba, hem trafikte hem park ettikleri noktalarda, can ve mal güvenliği için ciddi bir tehdit oluşturuyor.

Şub 28th, 2011 | Filed under Araba Aktüel

Ferrari 2010 yılında bir önceki döneme göre satışlarını %5 arttırdı ve 6573 araç satarak tarihinin satış rekorunu kırdı. Sadece Türkiye’de 9 adet Ferrari California sattı ticari karını 303 milyon Euro’ya yükseltti. Katlanabilir metal tavanı sayesinde hem coupe hem cabrio keyfi yaşatan California’nın, 2 ve 2+2 olmak üzere farklı seçenekleri sunuluyor. Direkt enjeksiyonlu V8 motoru, çift debriyajlı direksiyon arkasında F1 vites kulakçıklarından kumanda edilen 7 ileri vites kutusu ve yeni nesil F1 patinaj kontrol sistemi yeralıyor.

Şub 13th, 2011 | Filed under Araba Aktüel, Ferrari
Etiketler: , , ,

Katar’ın başkenti Doha’da başlayan Motor Show’da Volkswagen şarjlı elekrikli dizel 2 kişilik hibrit otomobili XL1 prototipini 2013 yılından itibaren küçük adetlerle de olsa üreteceğini açıkladı. Arabanın satışa sunulacağı ilk ülkenin Almanya ve İngiltere olacağı, daha sonra ise Amerika ve Çin’de satışa başlanmasının düşünülüyor. İlk etapda Wolfsburg’daki fabrikasında başlangıç için sadece 100 adet XL1 üretilecek. 2 silindirli, 48 beygir gücünde 800 cc’lik bir dizel motorla, 27 beygirlik bir elektrik motoruna sahip olan XL1 prototipi, sadece herhangi bir prizden de şarj edilebilen lityum iyon pillerini kullanarak 35 km kesintisiz yol alabilecek.

İki motor birlikte çalıştığı zaman 0’dan 100 km/s hıza 11.9 saniyede çıkabilen 795 kilogram ağırlığındaki otomobilin son hızı 160 km/s. Teorik olarak 100 kilometrede 1 litreden az tüketeceği açıklanan arabanın, 10 litrelik yakıt tankı ve pille 550 km yol alabilileceği açıklandı.

Oca 27th, 2011 | Filed under Araba Aktüel, Volkswagen

Araç sahipleri 1 Ocak 2011′den geçerli olan yüzde 7,7′lik MTV zammı sonrasında, bu yıl 2 taksitte 48 lira ile 15 bin 820 lira arasında Motorlu Taşıtlar Vergisi verecek.

16 yaşında ve bu yaştan yukarı yaş grubunda motor silindir hacmi 1.300cm3 ve altında olan arabaların yıllık MTV tutarı 48 lira olarak belirlenirken, bu rakam 1-3 yaş grubundaki araçlar için 436 liraya çıktı. 1-3 yaş grubunda, motor silindir hacmi 1.301 ve 1.600 cm3 arasında olan otomobillerin yıllık vergisi de 697 Liraya çıktı.

4001 cm3 ve üstü motor silindir hacmine sahip otomobillerde ise sözkonusu vergi 15 bin 820 liraya yükseldi.
Motorlu Taşıtlar Vergisinde ikinci taksit ise Temmuz ayı içerisinde tahsis edilecek. Araç sahipleri Araç vergilerinin ilk taksidini 31 Ocak Pazartesi mesai saati bitimine kadar bankalar veya Motorlu Taşıtlar Vergisini tahsile yetkili vergi dairelerine yatırabilir. Araç vergileri MTV, Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinden kredi kartıyla da ödenebilecek.

Oca 2nd, 2011 | Filed under Araba Aktüel
Etiketler: , , , ,
resim