Arşiv

Arşiv ‘Araba Ansiklopedi’ Kategorisi

Çekiş sağlayan tekerlerden birinin boşa donmesini engeller ve daha iyi bir yol tutuşunu sağlar. En çok tercih edilen merkezi diferansiyel kilididir. Böylece tek tekerlekte çekiş kaybı olduğunda arabanın ön ya da arkadaki iki tekerleğinin çekişe devam etmesi sağlar.

Oca 18th, 2011 | Filed under Araba Ansiklopedi

Constantly Variable Transmission ( CVT ) Değişken Oranlı Şanzıman anlamına geliyor. 1950′li yıllarda Hollandalı Van Doorne tarafından geliştirilen bu sistem, metal bir kayışın, iç yüzeyleri konik bir çift kasnak arasında çalışma prensibine dayanıyor. Mopedlerdeki aktarma sistemiyle aynı prensibe sahip CVT’de herhangi bir dişli olmadığı için sürekli değişken oranlı şanzıman olarak isimlendiriliyor. CVT şanzımanlarda sadece bir başlangıç ve bitiş oranı yeralıyor. Motor devri ve hıza bağlı olarak aktarma oranı, bu iki oran arasında sürekli değişmektedir.

Oca 5th, 2011 | Filed under Araba Ansiklopedi
Etiketler: , , ,

Ateşleme bobini ateşleme sisteminde transformatör gibi görev yapar batarya voltajını binlerce voltaja çıkarır. Bu yüksek voltaj bujinin tırnakları arasında kıvılcım oluşturur.

Oca 1st, 2011 | Filed under Araba Ansiklopedi
Etiketler: , , , ,

ACC’ nin açılımı Adaptive Cruise Control sistemidir . ACC Trafikteki diger arabaların hızına uyan ve aradaki mesafeleri düzenleyen bir sistem dir. Özellikle yük taşıyan araçların trafik akışını güvenlik açısından olumsuz etki etmemesini kolaylaştırmakta dır. DaimlerChrysler tarafindan gelistirilmiş diğer sistem de yanal çizgilere göre mesafeyi ayarlar

Oca 1st, 2011 | Filed under Araba Ansiklopedi
Etiketler: , , ,

DSA nın Türkçe karşılığı olan Dinamik Denge Desteği ilk olarak 85′li yıllarda Volvo nun mühendisleri tarafından geliştirilmiştir ve bugün pek az arabdada kullanılmaktadır.

DSA nın çalışma prensibi itibariyle ASR yani antipatinaj sistemine çok benzer hatta ilk üretildiği yıllarda antipatinaj sistemi ile birlikte kullanıldı ancak arada küçük bir fark vardır. O da  ASR yalnızca araç kalkış anında ve vites aralarında devreye girer ve olası bir patinajda yakıt valfine müdahale ederek patinajı önlemektedir. DSA yani Dinamik Denge Desteği ise motor çalıştığı sürece faaliyetini sürdürür ve motor durana kadar hangi hızda olursa olsun güvenli bir sürüş sağlar.

Normal bir arabanın dört tekerleğide aynı hızda döner. Olur da tekerleklerden biri çamur,kar,yağmur vs. gibi şartlardan etkilenip daha hızlı dönmeye başlarsa yani patinaj yaparsa, ABS sensörleri tarafından bu durum algılanır, DSA’nın beynine bir mesaj yollanır ve yakıt valfine müdahale edilerek arabanın torku düşürülür. Üstelik bütün bu uygulamalar saniyenin 20 binde biri kadar sürede gerçekleşir ve sürücü, gösterge panelinde yanan turuncu ışık dışında yapılan bu işlemleri kesinlikle hissetmez. Olaya diğer bir boyuttan bakacak olursak bu sistemin güvenlik haricinde lastiklerin daha geç aşınması ve yakıt tasarrufu konusunda da olumlu etkilerinin olduğunu görürüz.

Kas 15th, 2010 | Filed under Araba Ansiklopedi

CRDİ (Common Rail Direct Injection) Fransız otomobil firması peugeot’nun kullandığı dizel motorun adıdır. Motordaki silindirlerin tümünün tek bağlantıya sahip olduğu dizel motor teknolojisidir. Hasas püskürtme sistemi sayesinde yakıtta önemli tasarruf sağlar. Standart diesel motorlara oranla ömrü biraz daha uzundur.

C=Common
R=Rail
D=Direct
İ=Injection

Tem 20th, 2010 | Filed under Araba Ansiklopedi

TDI: (Açılımı Turbosarj Direkt Enjeksiyon) Volkswagen’in kullandığı turbo dizel motorun ismidir.

T = Turbosarj
D = Direkt
İ = Enjeksiyon

Tem 20th, 2010 | Filed under Araba Ansiklopedi
resim