Arşiv

Arşiv ‘Araba Bakımı’ Kategorisi

Sel

Yeni nesil Arabaların çoğunun ekipmanları elektronik kontrollü çalıştığı için, yağmur suyuna karşı dayanıklı olsa da selde direncini kaybederler.

En başta; ECU, hava emiş sistemi ve emme manilfoldu, ateşleme ile yakıt sistemleri, marş motoru, alternatör, akü bağlantıları ve alarm devre dışı kalır. arabanın motor bölümü sürücüye çok fazla masraf çıkartabilir. Arabanın ıslanan iç döşemeleri, nemi kendi içerisinde tutarak, araç içinin hem kötü kokmasına hem de taban saçlarının korozyona uğramasına sebeb olur. Otomobilin alt bölümündeki çeşitli metal parçalar, sel suyundan olumsuz etkilenir. Arabamız kapalı otoparkta dahi olsa hiç kimse arabasının sel sularının altında kalamayacağına dair garanti veremez. Ama her sürücü kendi aracı için alacağı birkaç tedbir sayesinde en az zararla kurtulabilir.

Araba motorunu sudan korumak için neler yapmalı?

Araba park halindeyken yağan şiddetli yağmurda onu kapalı bir otoparka alamayabilirsiniz. Bu durumda başta ateşleme ya da yakıt sistemi olmak üzere, alarm, akü gibi hassas parçaları su geçirmez parçalarla (naylon) sarmak ekipmanların muhafazasını arttıracaktır.

Araba’ yı sele karşı korumak için alınacak bir kaç küçük tedbir

Öncelikle doğru park etmek

Arabamızı park ederken çoğu zaman yer seçme şansımız yoktur. Park edeceğimiz zaman diğer araçların geçişini hesaplarken yağmurun yağışı, nerede birikebileceği ve araba’ nın ne kadar etkileneceğini hesaplamak çok önemlidir. Bunun için genelde yüksek ve etrafı açık alanlar araba’ nın parkı için ideal yerler dir.

Araba sel suyuna maruz kaldığında

Sel suyu, araban’ nın lastiklerinden itibaren yükselmeye başladığında, motor hiç çalıştırılmadan çağrılacak kurtarıcıyla araba, en yakın yetkili servise götürülmelidir. Burada yetkili servis, araba’ nın tüm ekipmanlarını kontrol eder ve gerekli onarım ya da değişimi yapabilir.

Kasko ya da sigortadan yararlanmak

Özellikle; çarpma, devrilme ve çalınmaya karşı, hasarı karşılayan kasko sigortası, bu özelliklerinin dışında birçok şirket tarafından müşteriye farklı paketler de sunabiliyor. Bu paketler arasında bulunan ve araba’ da sel veya su baskınına karşı araçta oluşan zararları da karşılayan seçeneğin tercih edilmesi en doğru olanıdır.

Eyl 9th, 2009 | Filed under Araba Bakımı, Araba Bilgi

araba

Uzun yolcuklar sonrasında arabanızın belli başı parçalarının bakım görmesi ya da değiştirilmesi gerekir. Bu tür bakımlar sürüş güvenliği açısından büyük önem taşırken aracınızın ömrü içinde çok büyük önem taşır.

Arabacın Frenleri: Otomobilde güvenli sürüşün en önemli faktörlerinden biri olan fren bakımında dikkat edilmesi gereken kurallar şunlardır. Hidrolik seviyesi depo ağzından 1,5 santimetre aşağı seviyesi olarak baz alınmalı. Eğer bu seviye altında bir görünüm var ise depo ağzından itibaren olan 1,5 santimetre aşağısına kadar hidrolik ilavesi yapın. Ayrıca Frenlerde yolculuk öncesine göre bir değişiklik hissediliyorsa kesinlikle servise gidilmesi gerekir.

Arabacın Motor Yağı : Tatile çıkmadan önce motor yağını kontrol etmiş olsanız bile, tatil sonrası mutlaka aracınızla ilgili olarak motorunuzdaki yağı kontrol etmeniz gerekir. Bu sebeble yağ eskimiş yada değiştirme zamanı gelmiş olabilir. Motor yağının kontrolünü şu şekilde yapabilirsiniz. Motoru çalışma ısısına getirene kadar çalıştırın veya 5 km bir yol kat ettikten sonra düz bir zemin de aracınızı stop edin sonra 1-2 dakika bekleyin. İlk önce yağ çubuğunu çıkarın ve iyice temizleyin. Yağ çubuğunu yerine tekrar takın ve çıkartın yağ seviye çubuğu üzerinde yağın olduğu en üst seviyeye dikkat edin çubuğun en alt ve en üst seviye ortasında olmasına özen gösteriniz. Eğer alt bir seviyede ise yağ ekleyebilirsiniz.

Arabacın Hava Filtresi : Az benzinle çok kilometre yapmak için hava filtresinin temiz olması gerekir. Hava filtresi Ülkemizin yollarının tozlu ve çamurlu olmasından dolayı uzun yolculuklar sonrasında mutlaka temizlenmesi ya da eskimişse yenisiyle değiştirilmesi gereklidir. Hava filtresinin değiştirilmesi zamana bağlı değildir. Buna göre hava filtresi haftada bir veya ayda bir yada yolun durumuna bağlı olarak 10000 kilometrede bir değiştirilmelidir.

Arabacın Yıkanması : Tatil süresince genellikle otomobillerin temizliklerine gerekli olan önem gösterilmemektedir. Isınmış Asfalttan kopan parçalar mıcırlar ve öndeki araçtan gelen çamurlar aracınızın kaportasına yapışmaktadır. Özellikle tabana yapışan bu tip parçalar aracınızın paslanmasını hızlandırmaktadır. Bu sebeden dolayı aracınızın kapsamlı bir temizliğe ihtiyacı olduğu unutmayın.

Tem 2nd, 2009 | Filed under Araba Bakımı

paslanma

Atmosferden gelen atıklar, çamur, tuz vb durumlarda aracınızda meydana gelen pas araçlara zarar veren en önemli unsurlardan dır. Araçların dış yüzeyleri boya ile bir nebze korunsada açık olarak duran metaller paslanma riski ile karşı karşıyadır. Kaput, bagaj, kapı içleri, yürüyen aksam gibi yerlerde karşınıza çıkabilecek paslanma sorunu rutubet, toz, toprak gibi etkenlerle baş gösterir.

Üretici firmalar genellikle çevre kirlilikleri, çamur, atmosferik atıklar gibi nedenlerle meydana gelen paslanmaları garanti kapsamı dışında tutuyor. Paslanmaya karşı yapabileceğiniz ilk müdahele aracınız yeniyken araç bakım merkezlerinin uyguladığı Pas Önleme Sistemlerini aracınıza uygulatmaktır.Aracın taban sacının yalıtımı sık sık kontrol edilmelidir, yalıtım kabarmışsa paslanma tehlikesi baş göstermiş demektir.

Aracınızın paslanmasını engelleyecek önlemlerin başlıcarı

1) Aracınızın su tahliye delik ve kanallarının açık olmasına dikkat edin

2) Aracınızın alt kısmını periyodik biçimde yıkatın

3) Aracınızı yıkadıktan sonra Kapı altları, çamurluk içleri, çamurluk kenarları, bagaj olukları, motor bölümü, marşpiye profillerinin içleri, taşıyıcı sistem profil içleri ile kapı direkleri gibi hassas bölümleri iyice temizlendiğinden ve kuruduğundan emin olun,

4) Aracınızın kaportasında paslanmaya yol açabilecek küçük vurukları, çizikleri dış etkenlere karşı korumasız hale getirecek pasta cila yerine rötuşlayarak giderin

5) Aracınızı fırça yerine süngerle yıkayın ve oluşması muhtemel ince çizikleri engelleyin

Tem 1st, 2009 | Filed under Araba Bakımı

Tork konvektörü, debriyaj, servo, hidrolik sistemi, solenoid, sübap ve vites kademeleri gibi unsurları içinde barındıran alüminyum muhafazaya sahip şanzıman çeşitidir. Otomatik şanzımanın en büyük özelliklerinden biri üretici firmaların en uygun hızlanma ve tork devirlerini hesaba katarak ayarladıkları vites değişim süreleri ile kullanıcı hatasından oluşabilecek sorunların en aza indirgenmesi ve aracın yakıt ekonomisine katkıda bulunması sağlanmaktadır. Her ne kadar otomatik vitesler manual viteslere göre araçların performansını olumsuz yönde etkiliyor olarak bilinsede geliştirilen yeni teknolojilere sahip araçların sahip olduğu otomatik vites seçenekler her geçen gün performans açısındanda daha iyiyi sürücüsüne sunmaya başladı.

Manuel şanzımanlar motordaki gücü tekerleklere taşırken debriyaja ihtiyaç duyarken otomatik şanzıman bu işi tork dönüşümü yapan yağ içerikli bir sistem aracılığıyla halledilmektedir. Yarı otomatik şanzımanlı araçlarda ise vites değişimi debriyaj olmadan manuel olarak yapılabilir, bu araçlarda ise kavrama elektronik ya da vakum sistemi ile kontrol edilir. Otomobilinizin her parçası gibi Otomatik şanzımanda bakıma gereksinim duymaktadır. Aracın ve şanzımanın tipine göre yapılması gereken bakım süreleri aracın el kitabında bulunabilir. Genel olarak uygulanan bakım her 40.000 kilometrede ya da 2 yılda bir şanzıman yağının ve filtresinin değiştirilmesidir. Özellikle römork bağlı, hızlı duruş kalkış yapan, dağ bayır inip çıkan sürücüler şanzıman yağının kontrolünü aksatmamalı. Şanzıman yağı değişimi aslında kendinizin bile yapabileceği, çok fazla teknik bilgi ve ustalık gerektirmeyen bir işlemdir, eğer aracınızla ilgilenmeyi seviyorsanız yağ değişimi sırasında eğlenebileceğinizi bile söylemek mümkün dür. Bunun için yapmanız gereken aracınızın bakımını yapan servisde ki ustadan bu işin nasıl yapıldığını uygulamalı olarak öğrenmelisiniz.

otomatik sanziman

Devamını Oku …»

Haz 23rd, 2009 | Filed under Araba Bakımı

yol

Uzun yola çıkmadan ilk önce aracınızın lastikleriniz kontrol etmeniz gekir. Uzun yola çıkacağınız için yedek lastiğinizide kontrol etmelisiniz çünkü yolda karşılaşabileceğiniz lastik patlaması gibi bir aksiliğe karşı hazır olmalısınız. Lastik kontrolünde dikkat edecekleriniz diğer unsurlar ise lastiğinizin havası ve diş derinlikleridir. Aracınızı yetkili servisine götürerek Rot-Balans ayarlarını, frenlerini, motor yağını, elektrik aksamını ve radyatörde bulunan antifiriz miktarını kontrol ettirmelisiniz. Aracın silecek lastikleri kontrolü ile silecek suyunun tamamlanması alacağınız önlemlerden bir diğeri dir.

Haz 15th, 2009 | Filed under Araba Bakımı

arac

Aracınıza yapacağınız birkaç küçük bakımla daha güvenli ve keyifli yolculuk yapa bilirsiniz.

Aracınızın Motor yağı:
Otomobilin motor yağ seviyesi ve yağın durumunun mutlaka kontrol edilmelisi gerekir. Yağ çubuğundaki yağ seviyesi, minimum ile maksimum çizgisi arasında bulunmalı dır. Eğer seviye minimum çizgisinin altındaysa, motorun üstündeki yağ kapağından, gerekli miktarda motor yağı eklenmeli.

Aracınızın Lastikleri:
Uzun yolda otomobil yüksek hızlara çıkacağı ve daha yüklü olacağı için lastik basınçlarının fabrikanın önerdiği düzeyde olması gerekir. Birçok otomobilin sürücü kapısında veya bagajda lastiklere hangi yükte ne kadar hava basılacağı izah edilmiştir. Eğer aracınızda bu bilgiye ulaşamıyorsanız, normal basınçtan 2-4 psi fazla basınç uygulayın.

Aracınızın Fren sistemi:
Fren hidroliğinin seviyesi de minimum ile maksimum arasında olmalı dır. Eğer seviye minimumu gösteriyorsa, aynı marka hidrolik sıvısıyla takviye edilmeli. Ayrıca balataların da kontrol edilmesi faydalı olacaktır. Çünkü tatil yolculuklarında otomobiller normaldan daha yüklü olduğu için, frenlere daha çok yük binmektedir. Kampanalı sistemlerde arka balataların durumunu kontrol etmek için otomobilin el frenini çekip yokuş aşağı bırakarak kontrol edebilirsiniz. Eğer otomobil hareket ederse balataların değiştirilmesi faydalı olacaktır.

Aracınızın Hava filtresi:
Hava filtreleri tozlu yollarda daha çabuk kirlenmektedir. Yola çıkmadan önce, hava filtrelerinin kontrol edilip kirliyse mutlaka değiştirilmesi gereklidir. Kirli hava filtresi motor performansını düşürmekle kalmaz, aynı zamanda yakıt tüketimini yüzde 15 oranında artırmaktadır.

Aracınızın Kayışları:
Alternatörü, motordan aldığı tahrikle çalıştıran V kayışının gerginliği kontrol edilmeli. Kayışın orta kısmına parmakla sıkıca bastırıldığıda V kayışı 1.5 santimden fazla ensiyorsa değiştirilmesi gereklidir.

Aracınız bu kontrollerden sonra yolculuğa hazır ya siz:
Uzun tatil yolculuklarında otomobil kullanmak daha fazla dikkatli olamak ister. Yolculuk öncesi yediklerinizin yağlı ve ağır olmamasına dikkat etmelisiniz. Çay ve kahve içerdiği uyarıcı maddeler sebebiyle tavsiye edilir. Bolca sıvı gıdalar almak yararlı olacaktır. Aracınıza bindiğinizde, önce doğru oturma ve sürüş pozisyonunu ayarlayın, aksi taktirde sırt ve boyun ağrısı çeke bilirsiniz. Bagajı yüklerken ağır yükleri arka koltuğa yakın, hafif yükleri de tampona yakın yerleştirin. Böylece ağırlık merkezi otomobilin ortasına yaklaşır. Konvoydayken sollama yapmak için acele etmememlisiniz. Araç yüklü olduğu için sollama mesafesi uzar. En azından iki saatte bir mola ver melisiniz. Her molada tuvalete gidin ve kan dolaşımını düzenleyecek egzersizler yapmalısınız. Özellikle kol ve bacak kaslarınızı çalıştıracak eklemlerinizi açacak hareketler yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Haz 8th, 2009 | Filed under Araba Bakımı

Ateşleme enerjisini yanma odasına taşıyarak elektrotların arasında oluşan elektrik atlaması ile sıkışmış hava yakıt karışımını ateşleyen Bujilerin maksimum araçların 10 bin kilometre bakımında temizlenmesi, kullanım şartlarına göre 15 bin ile 30 bin kilometre arası değiştirilmesi gerekir.

Bujilerin ömrünü etkileyen unsurların başında kötü yakıt ve motor sistemi ayarları gelebilir. Genellikle araçların yaptığı teklemeler, artış gösteren yakıt sarfiyatı, geç hızlanma bujiden kaynaklanan sorunlar olabildiğinden bujilerin bakımı ve temiliği çok önemlidir.

Buji’ nin bakıma ya da temizliğe ihtiyacı olduğunu nasıl anlarsınız;

1) Bujilerde ki tırnak aralığı kontrol edilmeli dir, ayar bozuksa fabrika verilerine göre ayarlanması gerekir,

2) Bujiler söküldüğünde yağ birikintisi varsa yanma odasına fazla yakıt giriyor anlamına gelir.

3) Bujinin izolatör ucu, elektrotları ve gövdesinde kurum varsa karbüratör ya da enjeksiyon ayarında bozukluk olduğu anlamına gelir.

4) Buji elektrotları kaynamışsa ve üzerinde yabancı maddeler toplanmışsa, zamansız ateşleme sonucunda aşırı yükleme var demektir,

5) Bujiler alınan darbe sonucu hasar görmüşse değiştirilmesi gerekir,

Buji değişimi ya da temizliği sırasında dikkat edilmesi gerekenler

1) Buji söküldüğünde silindirlere yabancı madde, toz, pislik gitesini önlemek için biraz gevşetilip etrafının temizlenmesi gerekir,

2) Buji çok sıkı takılmış ise dişlilere gelecek şekilde yağlanması ve silindir kafasına zarar vermeden bujilerin sökülmesi gerekir,

3) Bujileri takarken bujinin ve motorun birbirine temas eden yüzeylerinin temizliğine dikkat edilmeli,

4) Gevşek takılan bujiler silindir kompresyon basınçlarını düşürdüklerinden motorun çekişini düşürür ve yakıt sarfiyatını arttırmaktadır,

5) Bujilerin önce elle sonra yeni bujiler için 90 derece eski bujiler için 30 dereceyle anahtarla sıkılması gerekir. Konik yüzeyli bujilerde anahtarla sıkma derecesi 15dir.

6) Buji kablolarını temizlik esnasında kontrol etmelisiniz, Buji kablolarında çatlak, yanma, sürtünmeden dolayı aşınma ve üzerinde yağ olmamasına dikkat ediniz.

7) Buji kablolarınının birbirine temas etmemesine ve gereğinden uzun olmamasına dikkat ediniz,

8 ) Aracınızın orjinal buji markasını kullanmaya özen gösteriniz,

buji

Devamını Oku …»

Haz 6th, 2009 | Filed under Araba Bakımı
resim