Arşiv

Arşiv ‘Araba Bilgi’ Kategorisi

ASC+T (Automatische Stabilitäts Control+Traktion):BMW’de kullanılan elektronik çekiş kontrol sistemi dir. Görevi sürekli arka tekerleklerin durumunu gözlemleyerek bir kayma olup olmadığını denetlemektir. Arka tekerleklerde bir kayma olursa ASC+T devreye girip frenleri ve motoru kontrol ederek arabanın yolda kalmasını sağlar. ASR yani Anti-Schlupf-Regelung(Anti patinaj kontrolu) Çekiş sağlayan tekerlerin boşa donmesini engeller ve sürüş stabilitesini yükseltir. İki yolla olur elektronik olarak motor gücü azaltılır ya da donen teker frenlenir. ASR, Mercedes tarafindan kullanılan kısaltmadir. Traction Control, farkli ureticiler tarafindan farkli şekilde kullanılmaktadır tıpkı ETC, TC veya TCS gibi.

May 15th, 2011 | Filed under Araba Bilgi

Özellikle kış aylarında arabalarımızın camları buğulanır. Bu buğulnmayı önlemek için spidi gibi otomobil ürünleri satılan yerlerde camların buğulanmasını engelleyen bir takım ürünler bulunmaktadır. Burünleri arabalarımızın camlarında kullanılarak buğulanmanı önüne geçebiliriz. Aracınızın içiesindeki buğulanmayıda kılima ile çöze bilirsiniz. Tabiki bu ürünleri kullanmadan önce camlarımızı temizlememiz gerekir. Temizlik aşamasından sonra ürünlerin üzerinde kullanma kılavuzları vardır ama bu ürünler camlara yumşak bi bezle sürülerek kullanılabilir.

Nis 4th, 2011 | Filed under Araba Bilgi
Etiketler: , , ,

Trafikte sürücülerin araçllarını kullanım yöntemleri hakkında ”doğru” bildikleri birçok uygulamanın aslında ”yanlış” olduğunun saplandı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerinde yaklaşık 15 milyon kara taşıtının olduğu bildirilen ülkede, bunun yarısını otomobiller oluşturuyor.

Uzmanların değerlendirmelerine göre, bazı sürücülerin ”lastik havalarını düşük tutarsak araba hem daha iyi tutunur hem de daha konforlu olur” düşüncesi tamamen yanlış. Lastik havalarının arabanın fabrika değerinin altında olmaması gerekir. Hatta yüke ve yolcu sayısına göre lastiklerin havasının artırılması, yakıt sarfiyatının azaltılması ile hız açısından arabanın performansını olumlu etkilemektedir. Çünkü hava basıncı düşük lastiğin tabanı yere yayılarak daha iyi tutunma sağlamamaktadır. Doğru olmayan lastik havası arabanın yol tutuşunu da aynı şekilde olumsuz yönde etkilior.

Havası düşük olan lastiklerin tabanının ortası yukarı kalkar ve yolla teması kesilir. Havası düşük lastiklerin yalnız omuz kısımları yeri tutar. Lastik hava basıncı düşükken, kayma hareketleri çok daha düşük hızlarda başlar fren mesafesi daha uzun olur, direksiyon hareketlerine daha geç tepki verir.

Bidiğer yanlış bilinen konuysa ”Yağışta havası indirilmiş lastik daha az kayar” inancı dır. Çünkü, hava basıncı düşük lastikte su boşaltma kanalları kapanır. Böylece yağmur suyunu çok daha az boşaltır. Su üzerine çıkma ve su yastığı üzerinde kayma çok daha düşük hızlarda başlar.

Diğer yanlış biline bir konuda ”en iyi koltuk pozisyonu sürücünün en rahat ettiği pozisyondur” inanışı dır. Koltuk mümkün olduğunca dik olmalı dır. Sürücünün doğru koltuk pozisyonu öncelikle arabaya hakim olabileceği bir pozisyon olmalı dır.

” ABS, Fren Sistemi Frenlemede kısa mesafede kısa mesafede durdurmaz”

Araba kullananların ”ani frenlerde önce frene basıp durmaya yakın debriyaja basarsak motor kompresyonundan faydalanıp daha kısa mesafede durulur” bilgisi doğru değil dir.

En iyi yavaşlama frenle debriyaja aynı anda basılarak yapılmakta dır. Böylece frenleme esnasında arabanın motoru devre dışı bırakılır böylece motorun arabayı ileri götürme kuvveti ortadan kaldırılmış olur.

(ABS) Antiblokaj Fren Sistemi arabayı, mekanik frene göre çok daha kısa mesafede durdurur bilgisi yanlış dır. Çünkü, ABS arabanın tekerleklerinin kızaklamasını engeller ve fren sırasında arabanın manevra yapılabilmesini olanak sağlamaktadır. ABS, arabanın daha güvenli biçimde frenleme yapılmasına yardımcı olmaktadır.

Mekanik frene sahip bir arabada ”fren pedalı pompalayıp kısa mesafede durulabilir” şeklindeki bilgi araba içindekileri tehlikeye sokabilir. Çünkü, pompalamak için ayak fren pedalı üzerinden her çekildiğinde araba ileriye rdoğru hareketini devam ettirir. Böylece arabanın durma mesafesi artar. Ayak pedalın üzerinden kaldırılmadan fren yapılmalıdır

Sürücülerin ”şehir içersinde emniyet kemeri takılmayabilir” anlayışı oldukça yanlış bir anlayıştır. 50 km hızda meydana gelen bir kazada arabanın içindekiler, emniyet kemeri takmadıkları takdirde 4 katlı bir binadan aşağı düşmeye eşit şok etkisi yaşatır. Emniyet kemeri olası kazalarda hayat kurtaran en önemli güvenlik aracı olma özelliği taşır. En kısa mesafe yolculuklarda dahi emniyet kemeri takılması can kurtarır.

“Uyarı İçin Kornaya Basmayın Ve Gündüz Farlarınızı Açık Tutun”

Sürücülerin ”Gündüz kısa farları yakmak trafiktekilerin gözünü alır” bilgisi yanlış dır. Çünkü, gündüz kısa far yakmak arabanın erken fark edilmesini ve arabayı tehlikeye sokacak kişilere karşı daha erken görünmeyi sağlamakta dır. Yalnızca bulutlu ve yağışlı havalarda değil güneşli havalarda ve hızlı yol kesimlerinde de kısa farların açılması sürüş güvenliğini artırır.

”Yoğun siste en iyi gitme yöntemi dörtlü ikazları yakmaktır” bilgisi yanlış dır. Çünkü, yoğun siste görüş mesafesi kısaldığından arabaların fark edilmesi zorlaşır. Bu yüzden yoğun siste arabayla trafiğe çıkılmaması öneriliyor.

Görüş mesafesi yeterliyse siste sarı camlı gözlükler kullanmak, sis lambalarını ve kısa farları yakmak, yolların kayganlaştığını dikkate alıp takip mesafesini artırmak ve sollama yapmamak daha güvenli yol almamızı sağlar.

Tarfikte sürücüler tarafından bir kişiyi uyarmak için korna çalınması da yanlış bir davranış şekli dir. Çünkü, uyarı için çalınan korna, uyarılan kişiyi paniğe sokup beklenmedik bir tepki vermesine sebeb olabiliyor. En iyi uyarı biçiminin yavaşlamak ya da durmak dır..

Ara 27th, 2010 | Filed under Araba Aktüel, Araba Bilgi

Araç kiralama fiyatlarını yaz ayları çok etkilemekte dir. Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte ülkemizde turizim canlanır. Ülkemize gelen yabancı turistlerin uzak yerleri gezmek, seyahat etmek isteyen insanların fazla olaması kiralık otomobillere olan ilgiyi de arttırmaktadır. Tabi bu taleb yoğunluğu otomobil kirama ücretlerine yansıyor. Kış aylarında kiralık otomobile talep az olduğu için doğal olarak ücretler de biraz düşüyor.. Ancak söylediğimiz gibi yaz sezonunda, tatil döneminde kiralık otomobil fiyatları oldukça artıyor. Erken rezervasyon indirimleri ve kampanyaları sadece tatil köylerinde, oteller de yapılmıyor. Rent a carlarda erken rezervasyon yaptıran müşterilerine indirimli hizmet verebiliyor. Araba kiralama firmaları bugün dizel ve benzinli araç kiralama, jeep, limuzin, lüks araç, ticari araç kiralama kiralama gibi değişik kiralama alternatifleri sunuyor. Doğal olarak oto kiralama fiyatı, seçtiğiniz aracın markası, modeli ve türüne göre değişkenlik göstermektedir.
Arabayı kullanacağınız süre de fiyatın belirlenmesinde önemli rol oynar. Ülkemizde bugün oto kiralama firmalarının büyük bölümü, uzun süre araba kiralamak isteyenlere haftalık ya da aylık kiralamalarda ciddi oranlarda indirimler uyguluyor. Oto kiralama firmaları, günlük araba kira bedeli olarak 70 ila 250 TL. arasında, haftalık oto kiralamasında 60 ila 200 TL. arasında, aylık kiralamalarda da 50 ila 200 TL. arasında değişen ücretler istiyor. Bununla birlikte otomobil kiralamak isteyenlerden genellikle 23 yaşını bitirmiş, ehliyet ve kredi kartı sahibi olmaları istenmektedir.

Ara 21st, 2010 | Filed under Araba Bilgi

Benzinli arabaya mazot konursa ne olur?

Benzinli bir motora sahip bir arabanın yakıt deposuna sadece yüzde 5′lik motorinin karışması bile size pahalıya patlayabilir. Bu hata motorun önemli parçalarına zarar verebileceği gibi katalizatör de ciddi bir hasara uğrar. Hatayı fark etmediğinizde motor öncelikle sarsıntılı ve düzensiz çalışmaya başlar. Böyle bir durumda tek çözüm yakıt deposunu boşaltmak ve tüm yakıt sistemini temizlemeniz gerekir.

Eyl 25th, 2010 | Filed under Araba Bilgi

Araba Devir İşlemlerinde İstenilen Belgeler

- Kişi işlemi kendisi takip etmiyorsa Vekalet
- Noter satış senedi
- Taşıtlar vergi dairesinden borcu yoktur yazısı
- Trafik ve tescil belegeleri
- Trafik sigortası poliçesi
- Nüfus Cüzdanı, sürücü belgesi asli veya Noter tasdikli örneği.
- Alıcının vergi numarası
- Plakalar TR. rumuzlu değil ise plakalar değişecek

Araba şirket adına kayıtlı ise

- sicil tasdiknamesi
- İmza sirküleri
- Sirket yetkilisi veya vekili

Tem 11th, 2010 | Filed under Araba Bilgi

-Peugeot 107 Dizel 1.4 L Şanzıman: Mekanik-Manuel 4.1 Lt. yakıt tüketiyor.
-Seat Ibiza 1.6 TDI CRI 90 HP Şanzıman Dizel Mekanik-Manuel 4.2 Lt. yakıt tüketiyor.
-Seat Ibiza 1.6 Dizel TDI CRI 90 HP (Reference-Elegance) Şanzıman: Mekanik-Manuel Yakıt tüketimi: 4.2 Lt.
-Ford Fiesta (Yeni Fiesta) 1.6 Dizel TDCI 90 PS Şanzıman Mekanik-Manuel 4.2 Lt. yakıt tüketiyor.
-Ford Fiesta (Yeni Fiesta) 1.4 dizel TDCI 68 PS Şanzıman Mekanik-Manuel 4.2 Lt. yakıt tüketiyor.
-Fiat 500 1.3 dizel Multijet Şanzıman Mekanik-Manuel 4.2 L yakıt tüketiyor.
Fiat 500 1.3 dizel Multijet Euro 5 Şanzıman: Mekanik-Manuel 4.2 Lt. yakıt tüketiyor.
-Audi A3 Sportback 1.6 Dizel TDI 105 HP S tronic Şanzıman Otomatik vites 4.3 Lt. yakıt tüketiyor.
-Lancia Ypsilon 1.3 Dizel Multijet 75 HP Şanzıman Otomatik vites 4.3 Lt. yakıt tüketiyor.
-Lancia Ypsilon 1.3 dizel Multijet 90 HP Şanzıman Otomatik vites 4.3 Lt. yakıt tüketiyor.
-Suziki-Alto-Alto GL MT Mekanik/Manuel (H) Benzin, Emisyon 103 4,4 Lt. yakıt tüketiyor.
-Peugeot 107 1.0 L Şanzıman: Otomatikleştirilmiş – Mekanik 4.6 Lt. yakıt tüketiyor.
-Hyundai i 10 1.1 Team Şanzıman: Mekanik-Manuel 5 Lt. yakıt tüketiyor.
-Hyundai i 10 1.1 Team Şanzıman: Mekanik-Manuel 5 Lt. yakıt tüketiyor.
-Fiat 500 1.2 8V Şanzıman: Otomatik Vites 5 Lt. yakıt tüketiyor.
-Fiat 500 1.2 8V Euro 5 Şanzıman: Otomatik vites 5 Lt. yakıt tüketiyor.
-Fiat 500 1.2 8V Şanzıman: Manuel-Mekanik 5.1 Lt. yakıt tüketiyor.
-Fiat 500 1.2 8V Euro 5 Şanzıman Manuel-Mekanik 5.1 Lt. yakıt tüketiyor.
-Chavrolet -Spark 1.0 Şanzıman Mekanik-Manuel 5.1 Lt. yakıt tüketiyor.
-Chavrolet -Spark 1.2 LS Şanzıman Mekanik-Manuel 5.1 Lt. yakıt tüketiyor.
-Chavrolet -Spark 1.2 LT Şanzıman Mekanik-Manuel 5.1 Lt. yakıt tüketiyor.

Haz 27th, 2010 | Filed under Araba Aktüel, Araba Bilgi
resim