2010 Peugeot RCZ

Peugeot RCZ nin ön görünümü son zamanlarda klasikleşen Peugeot tasarımından çok farklı değil. Peugeot modellerine uygun olarak biraz daha sivri. RCZ Coupe tasarımı vurgulamak için daha yatay çizgilere sahip. Şişkin çamurluklar RCZ’yi kendisine rakip seçtiği TT’ye yaklaştırmış.

Yan tasarımda asimetrik cam tasarımı dikkat çekiyor. Kapıların alt kısmında bulunan çıkıntılar çamurluklarla uyum sağlıyor ve tasarım akıcılığını destekliyor.

Peugeot RCZ’nin arka kısmı ise kendisine has özellikler taşıyor. Küçük bagaj kapağı üzerinde LED’li üçüncü fren lambası bulunuyor. Stop grubu ise çamurluklara yerleştirilmiş. Arka tampon üzerinde bulunan dalgalanma ve en alt kısmında bulunan difüzör benzeri tasarım otomobilin sportif ruhunu gözler önüne seriyor.

2+2 kişilik oturma düzenine sahip olan RCZ, iç mekanı elit bir görünümde. Bu tip otomobillerde en çok aranan özellik olan karmaşadan uzak orta konsol aynı zamanda zengin bir duruşa sahip.

Fransız üretici Peugeot, RCZ’de tanıdık motorlara yer vermiş. BMW ile birlikte geliştirilen ve 207′de de bulunan 1.6 THP motorun değişik güçlere sahip iki versiyonuna birde 2.0 litrelik dizel motor bulunuyor.

Turbo sayesinde 1.6 litreden oldukça yüksek güçlere sahip olan 1.6 litrelik motor serinin hem alt sınırını hem de üst sınırını belirliyor. 156 hp gücünde ve 240 Nm torka sahip olan baz motor altı ileri kademeli manuel ya da gene altı ileri kademeli otomatik şanzımanla birlikte.

Motor gamının ortasında bulunan 2.0 litrelik dizel motor 163 hp ve 340 Nm tork üretiyor. Maksimum torkunu 2000 gibi düşük bir devirde veren bu motor atmosfere kilometrede 139 gram karbondioksit bırakıyor.

Serinin en güçlü versiyonu olan ve gene 1.6 litrelik turbo motor 200 hp güce sahip. Normal kullanımda 255 Nm tork üreten motor gerektiği zaman bu değer 20 Nm daha yükseliyor. Bu motor RCZ’yi 7.6 saniyede 100 km/s hıza ulaştıra biliyor.

RCZ’nin önde McPherson arkada ise torsiyon çubuklarından meydana gelen bir süspansiyon sistemi var. Güvenlik ekipmanları, ESP, DSC ve büyük fren disklerini içeriyor.

Peugeot RCZ’nin, Peugeot 3D Multimedya sistemine, JBL markalı ses sistemine, Peugeot Connect USb bağlantısına sahip olacağı bildirildi.

2010 bahar aylarında satışa sunulması bekleniyor.

Peugeot RCZ

2010 Peugeot RCZ Resimleri

Lütfen düşüncelerinizi yazınız.

resim