2010 VW Golf R

Beşinci nesil Golf R32’nin yerini alacak olan yeni Golf R, ‘de 2.0 litrelik turbo beslemeli dört silindirli motor tercih etmiş.  Bu motor  270 bg’ lik güç ve 350 Nm tork üretiyor.

Altı vitesli mekanik bir şanzıman standart olarak sunuluyor, altı vitesli, çift debriyajlı bir DSG şanzıman ise seçenek olacak.

Basın bültenlerinden elde edilen bilgilere göre Golf R’nin azami hızı elektronik olarak 250 km/s ile sınırlanmış. Aracın 0-100 km/s hızlanması mekanik şanzımanla 5.7 saniye, DSG şanzıman ile 5.5 saniye.

Yeni Golf Golf R’nin şasisi alçaltılmış bir süspansiyonla, yeni amortisörlerle ve yaylarla donatılmış ve güçlendirilmiş bir fren sistemiyle önemli ölçüde geliştirilmiş. Dış kısımda ise yeni tamponlarla, yan eteklerle, karartılmış ön farlar ve arka farlarla, parlak dış aynalarla, tavan spoyleri, merkezde çift egzoz borusu barındıran bir arka dağıtıcı ve üzerlerine daha büyük lastikler takılmış beş kollu alaşım jantlarla Scirocco R’ye benzer izler taşıyor.

Yeni Golf R hem üç, hem beş kapılı gövde tipiyle satışa sunulacak sunulacak. Otomobil Avrupa’da bu yılın sonlarına doğru satışa sunulacak.

2010 VW Golf R

2010 VW Golf R Resimleri Araba Arabalar Otomobil Oto

Lütfen düşüncelerinizi yazınız.

resim